5 kwietnia we Wrocławiu odbył się krajowy finał Olimpiady Lingwistyki Matematycznej, w którym udział wzięło 99 uczestników z całej Polski. Naszą szkołę reprezentował Jakub Czyż z klasy 4A, jedyny uczestnik ze szkół powiatu wodzisławskiego. Jakub we wszystkich trzech etapach OLM wykazał się doskonałymi umiejętnościami analitycznymi oraz znakomitą intuicją językową. Uzyskał tytuł finalisty, co gwarantuje mu preferencyjne warunki rekrutacji na wybrane kierunki studiów, a na niektórych uczelniach również stypendium.
Gratulujemy ogromnego sukcesu!
W finale uczestnicy mierzyli się z trzema zadaniami, na które mieli 180 minut czasu. Tradycyjnie już zadania zawierały próbki z języków zupełnie nieznanych uczestnikom, a zadania polegały na analizie podanych fraz i prawidłowym zastosowaniu wyprowadzonych reguł. Tym razem były to:
Oczekując na wyniki uczestnicy oraz ich opiekunowie wysłuchali wykładu dra inż Pawła Rychlikowskego z Zakładu Inteligencji Obliczeniowej II UWr zatytułowanego Czy komputer może wygrać Olimpiadę Lingwistyki Matematycznej? O małych i dużych modelach językowych i few-shot learning. Przekonaliśmy się, że w obszarze lingwistyki, możliwości ludzkiego umysłu wciąż znacznie przewyższają możliwości systemów komputerowych.
Podczas 70. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego w Bielsku-Białej mogliśmy podziwiać prawdziwe kreacje aktorskie, które zachwyciły jury i publiczność. Nasze uczennice wspaniale zaprezentowały się na scenie, godnie reprezentując II Liceum Ogólnokształcące.
W kategorii recytacji Alicja Pukowiec z klasy 3A oczarowała interpretacją utworu, prezentując dojrzałość sceniczną i wyjątkowe wyczucie słowa. Z kolei Alicja Ptak, występująca w kategorii poezji śpiewanej, poruszyła słuchaczy swoją muzyczną wrażliwością i sceniczną charyzmą. Jej występ przyniósł jej pierwsze miejsce oraz kwalifikację do etapu rejonowego.
Gratulujemy obu Alicjom – za pasję, talent i odwagę, by dzielić się sztuką z innymi. Jesteśmy dumni!
2 kwietnia nasza szkoła zamieniła się w morze błękitu! Wszystko za sprawą Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, który obchodziliśmy z pełnym zaangażowaniem. Tego dnia ubraliśmy się na niebiesko, by pokazać solidarność z osobami w spektrum autyzmu i zwiększyć świadomość na ten ważny temat.
Było nie tylko niebiesko, ale też inspirująco – rozmawialiśmy o autyzmie, poznawaliśmy historie osób w spektrum i uczyliśmy się, jak być bardziej otwartymi i empatycznymi. Bo świadomość to pierwszy krok do zrozumienia!
Dziękujemy wszystkim, którzy dołączyli do tej inicjatywy! Chcecie dowiedzieć się więcej? Wpadajcie na profil Rafa-autystycznie na Facebooku – tam znajdziecie mnóstwo wartościowych treści!
Kolejny pracowity weekend dla naszego mistrza w szachach i kolejne medale. Tym razem 3 liga lecz w Drużynowych Mistrzostwach POLSKI Juniorów. Franciszek Niesporek z klasy 2d - pierwszy na pierwszej szachownicy. Gratulujemy! A wraz z drużyną zdobył drugie miejsce z awansem do drugiej ligi.
Uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w III Powiatowym Konkursie Wiedzy o Rynku Pracy „Rynek pracy bez tajemnic”, organizowanym przez Powiatowy Urząd Pracy. Wydarzenie było nie tylko doskonałą okazją do sprawdzenia swojej wiedzy, ale także do zdobycia cennych informacji o współczesnym rynku pracy.
Po konkursie uczestnicy wzięli udział w inspirujących wykładach. Dr Elżbieta Kania z Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu przybliżyła temat pielęgniarstwa jako zawodu wymagającego samodzielności i powołania, a pan Graczyk z firmy Doradztwo Podatkowe Graczyk podzielił się praktyczną wiedzą z zakresu doradztwa podatkowego.
Udział w tym wydarzeniu pozwolił naszym uczniom poszerzyć horyzonty i lepiej przygotować się do przyszłych wyborów zawodowych.