Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2023/2024 oraz wręczenie świadectw i wyróżnień dla klas programowo najwyższych odbędzie się 26.04.2024 r. w Wodzisławskim Centrum Kultury o godz. 11:00.
16 kwietnia odbyła się IX edycja powiatowego konkursu „Starcie Tytanów-czyli przedmioty ścisłe kontra uczniowie” pod Honorowym patronatem Starosty Wodzisławskiego. Uroczystego otwarcia konkursu dokonała Pani Wicestarosta Kornelia Newy. Uczestnikami Konkursu byli uczniowie klas siódmych i ósmych szkół podstawowych z powiatu wodzisławskiego. Konkurs wymagał od uczestników ogromnej wiedzy merytorycznej i wielu umiejętności interdyscyplinarnych. Zadania dotyczyły wiedzy z przedmiotów matematyczno-przyrodniczych: matematyki, fizyki, chemii, biologii oraz geografii. Organizatorem „Starcia Tytanów” było II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi i Integracyjnymi im. ks. prof. J. Tischnera w Wodzisławiu Śląskim.
Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzenia dyplomami i upominkami, zwycięzcy zaś otrzymali bony podarunkowe.
Finalistami konkursu zostali:
I miejsce - Filip Tolarz - Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Wodzisławiu Śląskim
II miejsce - Mikołaj Maroszek - Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 7 w Wodzisławiu Śląskim
III miejsce - Emilia Pelc - Szkoła Podstawowa nr 1 im. Karola Miarki w Rydułtowach
IV miejsce - Rafał Warło - Szkoła Podstawowa nr 1 im. Karola Miarki w Rydułtowach
V miejsce - Dorota Irczyk - Zespół Szkolno-Sportowo-Artystyczny w Radlinie
VI miejsce - Filip Domański - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Gorzycach
Klasa 1b w czwartek 18 kwietnia brała udział w odbywającym się w Bibliotece Miejskiej w Wodzisławiu Śląskim spotkaniu z autorem książki "Okrakiem przez wiek. Strzępy pamięci", panem Józefem Musiołem. Spotkanie było niezwykle cenną nauką historii naszego regionu, zobrazowaniem specyfiki pracy sędziego i pełnym refleksji namysłem nad codziennością.
Miło nam poinformować, że do II etapu XIX Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej „GWIEZDNY KRĄG” zakwalifikowali się uczniowie: Wiktoria Korzonek (klasa 2F), Franciszek Elsner, Jakub Wlazeł (klasa 3B).
Serdecznie gratulujemy osiągniętych sukcesów i życzymy powodzenia na kolejnych etapach olimpiady!
6 kwietnia nasza uczennica Martyna Irczyk, uczestniczyła w etapie centralnym XXII Olimpiady Lingwistyki Matematycznej (OLM) i zdobyła tytuł FINALISTKI. W etapie centralnym OLM, zorganizowanym w Instytucie Matematycznym Uniwersytetu Wrocławskiego, uczestniczyło już tylko 65 uczestników z całego kraju, którzy zdobyli najwięcej punktów w etapie okręgowym Olimpiady.
Przypomnijmy, że w OLM uczniowie zmagają się z zadaniami z zakresu językoznawstwa, do rozwiązania których niezbędne są: umiejętność syntetycznego i analitycznego myślenia, formułowania i dedukcyjnego badania hipotez oraz wiedza językoznawcza. W XXII finale uczestnicy mieli 210 minut na rozwiązanie trzech zadań. Pierwsze zadanie dotyczyło systemu liczbowego używanego w języku Ngkolmpu - rzadkiego języka używanego w prowincji Papua w Indonezji. Drugie zadanie polegało na zbadaniu gramatyki języka Urarina, którym posługuje się ok. 3 tys. użytkowników Peru. Trzecie zadanie dotyczyło analizy morfologicznej zdań w języku Ts’ixa, który jest językiem krytycznie zagrożonym, posiadającym zaledwie 200 użytkowników w Botswanie.
OLM jest olimpiadą interdyscyplinarną i nie zwalnia z obowiązku zdawania egzaminu maturalnego, ale zdobywając tytuł finalistki, Martyna uzyskała indeks lub maksymalny wynik z matematyki w procesie rekrutacji na wiele kierunków studiów, w tym np.: na Uniwersytecie Wrocławskim finaliści mają wolny wstęp na kierunki matematyka i informatyka, na Uniwersytecie Warszawskim tytuł ten daje maksymalną punktację w rekrutacji na ekonomię, informatykę i matematykę, a na Uniwersytecie Jagiellońskim - maksymalny wynik przedmiotowy z matematyki.
Gratulujemy sukcesu!