Jeżeli ktoś myśląc o wyjeździe do Szkocji, liczył na kapryśną pogodę, spotkanie z krwiożerczymi meszkami – midges lub grasującymi na wybrzeżu potwornymi mewami – to przeżył wielkie rozczarowanie!
Po pokonaniu 2000 km, 16 września grupa uczniów „Tischnera” i „Plastyka” postawiła pierwsze kroki na angielskiej ziemi, wybierając na cel turystycznych zachwytów York z jego średniowieczną architekturą łączącą ślady Wikingów i Rzymian, a w następnym dniu – Newcastle, największe miasto północnej Anglii. Jednak najsilniejsze wrażenie na większości wywarła stolica Szkocji - Edynburg, zwany też Atenami Północy. Tutaj trudno było nie ulec urokowi Zamku Edynburskiego, Katedry St. Giles', gdzie odbywały się koronacje królów Szkocji, czy wzgórz Calton, skąd rozciągał się widok na całe stare miasto. Skala pozytywnych emocji wciąż rosła, bo w planach były jeszcze inne niezwykłe miejsca: zamek Inverness , w którym bohater szekspirowskiego dramatu - Makbet - miał zabić króla Dunkana – i słynne, ukryte pośród mrocznych szkockich wzgórz z lodowatymi wodami jezioro Loch Ness, w którego nieprzeniknionych odmętach żyje, wedle legendy, tajemniczy potwór pieszczotliwie zwany Nessie.
Wielbicieli klasycznego kina czekały jeszcze nie lada atrakcje: pola bitewne z filmu „Braveheart”, zamek na wyspie mgieł – Skye z produkcji pt. „Nieśmiertelny” czy wiadukt kolejowy, po którym mknął Hogwart Express z „Harrego Pottera”.
Dla miłośników naturalnych krajobrazów znalazły się: część grzbietu skalnego: Old Man of Storr (kciuk starożytnego olbrzyma), w ocenie wielu najbardziej spektakularny widok w Szkocji oraz nadmorskie klify Kilt Rock czy też najwyższy szczyt Wielkiej Brytanii – Ben Nevis.
Fort William, Stirling, Glasgow pozwoliły wszystkim tym, którzy czuli jeszcze niedosyt, pozbyć się tego przykrego uczucia, a zwieńczeniem całości okazał się położony nad rzekami i kanałami Amsterdam, który mógł zaspokoić kulturowy głód artystycznie usposobionych podróżników chociażby wystawą w Rijskmuseum ze słynnym obrazem Rembrandta: „Straż Nocna” czy „Mleczarką” Vermeera.
Życzyć można sobie kolejnych tak bogatych w wrażenia wyjazdów, a jaki będzie ich kierunek – czas pokaże.
Jesteś uczniem klas 4-8 szkoły podstawowej powiatu wodzisławskiego?
Lubisz fotografię? Czytasz książki? Ten konkurs jest dla CIEBIE!
Znajdź świetną okładkę książki. Zrób zdjęcie metodą sleeveface. Przeczytaj książkę. Napisz krótką recenzję. Wygraj fajne nagrody i zobacz swoje dzieło na wystawie w Miejskiej i Publicznej Bibliotece w Wodzisławiu Śląskim
Szczegóły w regulaminie
Z dumą informujemy, że drużyna szachowa naszej szkoły w składzie:
Franciszek Niesporek - szachownica 1
Filip Tolarz – szachownica 2
Jakub Czyż – szachownica 3
Maria Szczypińska – szachownica 4
zajęła II MIEJSCE W ZAWODACH DRUŻYNOWYCH Powiatu Wodzisławskiego i awansowała do etapu rejonowego. 7 listopada nasi szachiści zmierzą się z drużynami z Jastrzębia Zdroju. Gratulacje!
25 października dołączyliśmy do grona szkół partnerskich Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.
Z ramienia Uczelni umowę podpisał Prorektor ds. Rozwoju i Współpracy z Otoczeniem dr hab. Robert Wolny, prof. UE.
Na początku spotkania uczniowie mieli okazję bliżej poznać Uniwersytet Ekonomiczny poprzez obejrzenie filmów promocyjnych z wydarzeń, które odbywały się dotychczas na kampusie.
Po uroczystym powitaniu, uczniowie wzięli udział w swoich pierwszych wykładach, które poprowadzili eksperci Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach:
• O sieciach społecznych: komunikacji w świecie online vs. offline opowiedziała dr Maria Rizun z Katedry Informatyki.
• Kolejny wykład dotyczył inwestowania na rynku Forex, a poprowadziła go dr Jolanta Pasionek z Katedry Ekonomii.
• Trzecie zajęcia tego dnia zaprezentował dr hab. Wojciech Głód, prof. UE z Katedry Przedsiębiorczości i Zarządzania Innowacyjnego, który przybliżył uczniom różne oblicza przedsiębiorczości.
W ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery 2024, w dniach od 14 do 20 października, miło było nam gościć w naszej szkole tak liczne grupy uczniów klas VII i VIII z Wodzisławia Śląskiego, Łazisk, Marklowic i Radlina.
Ogromną popularnością cieszyły się w tym roku warsztaty z chemii kryminalistycznej, języka polskiego, języków obcych, fizyki, biologii, informatyki, grafiki, doradztwa zawodowego ukierunkowane na szukanie najefektywniejszych sposobów rozwoju i kariery młodych ludzi. Nie zabrakło przy tym czasu na dobrą zabawę i odrobinę szaleństwa. Nie samą pracą przecież chcemy w przyszłości żyć!
Podziękowania należą się autorom spotkań – nauczycielom II LO i LSP - Paniom: Ewie Dziuk, Kamili Wrożynie, Grażynie Tytko, Agnieszce Rudzkiej-Gajdzie, Marcie Dzierżędze, Ewie Olejniczak, Monice Kołodziej-Mrosek oraz Panu Tadeuszowi Winklerowi. Uczestnikom Tygodnia Kariery i ich opiekunom dziękujemy za wspaniale i owocnie spędzony czas!