28 maja doszło do wyjątkowego spotkania młodzieży i nauczycieli Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Wodzisławiu Śl., z panem Kazimierzem Tischnerem - bratem patrona naszego liceum. W spotkaniu wzięła również udział p. Katarzyna Zoelner-Solowska – Naczelnik Wydziału Oświaty.
Wraz z naszym gościem znaleźliśmy się na styku dwóch regionów - Podhala i Śląska - ale nie o granicach rozmawialiśmy, lecz o tym, co w centrum. A tam umysły rozpalone naukami profesora Tischnera i serca otwarte, by żyć, tworzyć i odkrywać świat.
Jeżeli uczyć się, to od najlepszych, dlatego myślą przewodnią spotkania uczyniliśmy słowa C.K.Norwida, który wieki temu napisał: “Staram się podnosić to co ludowe do poziomu ludzkości”. Zadziwiającą zbieżność tych słów dostrzegamy w spuściźnie naszego patrona, który wiele razy powtarzał - pół żartem, pół serio - że “teoria filozoficzna jest wtedy prawdziwa, gdy można przełożyć ją na góralszczyznę”. Profesor kochał Podhale, z którego wywodził się, a my mieliśmy okazję pokazać, jak ważny jest dla nas Śląsk. Dlatego podczas spotkania nie zabrakło śląskiej “godki”, ludowego tańca w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Vladislavia, wspaniałego występu Jakuba Blokesza z utworem wykonanym w naszej gwarze. Rozmawialiśmy o tym, jak ważna w życiu Ślązaków jest praca i to, by “Ponboczka nie robić za błozna”. Wybór miejsca na to spotkanie także nie był przypadkowy, bowiem zaprosiliśmy naszych gości do Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku Niewiadomiu.
Całość wydarzenia odniosła efekt dokładnie taki, jaki życzyłby sobie nasz patron - ks. prof. Józef Tischner - który w jednym ze swoich kazań powiedział: “kultura - zwierciadło, w którym człowiek ogląda prawdę o sobie, gdy pęka zwierciadło, człowiek nie wie kim jest”.
Spotkanie z panem Kazimierzem Tischnerem miało niezwykłą moc w procesie kształtowania naszej tożsamości. Z jednej strony przypomniało nam o przynależności do całej rodziny szkół pod patronatem profesora, a z drugiej ujawniło, ile dobra płynie ze znajomości i szacunku do kultury naszych rodzimych przodków.
Miło nam poinformować o wysokich wynikach jakie otrzymali nasi uczniowie w konkursie języka angielskiego FOX.
Martyna Irczyk z klasy 2A uzykała bardzo dobry wynik, zajmując 1 miejsce w powiecie i 3 w regionie.
Nagrody pocieszenia otrzymali Franciszek Adamek z klasy 2A oraz tegoroczna maturzystka Aleksandra Potracka. Serdecznie gratulujemy wygranych!
23 maja uczniowie klas 3A i 3C wzięli udział w wykładach, prelekcjach, pokazach zorganizowanych przez Uniwersytet Jagielloński i Politechnikę Krakowską. Najpierw uczniowie zwiedzili Muzeum Anatomii CMUJ i wysłuchali ciekawej prelekcji, którą przeprowadził Pan dr Jacenty Urbaniak. To miejsce szczególne. Ponad 2 tysiące preparatów… ludzkiego ciała. Robi wrażenie. Tu zabiera się uczniów klas, które ukończyły kurs anatomii i fizjologii na poziomie rozszerzonym. Wielu z nich myśli o zawodzie związanym z medycyną. W salach muzealnych mają możliwość skonfrontować swoją wiedzę i wyobraźnię z rzeczywistością. Następnie wysłuchali wykładu zatytułowanego "Bioarcheologia pochówków ludzkich od czasów najdawniejszych po współczesne". Wykład wygłosiła doc. Anita Szczepanek. Przedstawiła zagadnienia dotyczące eksploracji, analizy antropologicznej oraz rekonstrukcji zwyczajów pogrzebowych związanych ze składaniem zmarłych w grobach zbiorowych.Kolejną atrakcją była wizyta w Collegium Medicum UJ, gdzie młodzież uczestniczyła w badaniach medycznych, pokazach i eksperymentach. Ostatni etap naszej wycieczki to wizyta w Kampusie Politechniki Krakowskiej, gdzie uczniowie zostali zapoznani z ofertą edukacyjną Politechniki. Zwiedzając pracownie uczestnicy wycieczki mieli okazję zapoznać się z pracami badawczymi, które są tam prowadzone.
W ramach zajęć warsztatowych uczniowie naszej szkoły dowiedzieli się, jak zadbać o swoje bezpieczeństwo. Zajęcia samoobrony przeprowadzili policyjni instruktorzy. Uczniowie podczas zajęć wysłuchali najważniejszych zasad bezpieczeństwa, mundurowi opowiedzieli także o sytuacjach i zachowaniach, które mogą być ryzykowne. Uczniowie uczyli się, jak właściwie reagować w sytuacjach dla nich niebezpiecznych. Uczestnicy poznali przydatne chwyty obezwładniające oraz najlepsze sposoby obrony przed atakiem napastnika, a także dowiedzieli się, jakich używanych na co dzień przedmiotów można użyć do samoobrony.
W dniach 21-23 maja w malowniczych Rudach odbył się trzydniowy plener malarski klasy czwartej LSP. Plener rozpoczął się od serdecznego powitania przez Pana Grzegorza Tomasiaka, który wprowadził nas w fascynującą opowieść o życiu Cystersów. Usłyszeliśmy ciekawą historię tego miejsca wraz z barwnymi anegdotami. Zwiedzanie zakończyło się wizytą na wystawie malarstwa Marcina Świądra. Drugi dzień upłynął pod znakiem intensywnej pracy twórczej. Malownicze krajobrazy Rud stały się tłem dla licznych szkiców i obrazów. W przerwach między pracą, toczyły się interesujące rozmowy na temat sztuki, technik malarskich i zainteresowań. Był to czas integracji, wymiany doświadczeń i wzajemnego wsparcia. Rudy to miejsce bogate w historię i piękno, które stało się dla nas źródłem nowych inspiracji i motywacji do dalszej pracy. Zapraszamy do fotorelacji z wycieczki.