Klasa 1A postanowiła zamienić szkolne ławki na stolicę państwa i... wyruszyła w niezapomnianą, trzydniową wyprawę do Warszawy w dniach 4–6 czerwca! Zaczęło się dynamicznie – podróż pociągiem, a potem już tylko atrakcja goniła atrakcję. Od historii po nowoczesność – zobaczyli Muzeum POLIN, gdzie zatrzymali się na lekcję tolerancji i historii, i Muzeum Powstania Warszawskiego, które poruszyło każdego. Poczuli się jak pasażerowie PRL-u, jadąc kultowym "ogórkiem" z 1975 roku – bez klimatyzacji, ale za to z klimatem! Przemierzając dzielnicę Pragę, odkryli zupełnie inną twarz stolicy. Zoabczyliśmy „praskie Maryjki”, klimatyczne podwórka, murale i Centrum Koneser. W Centrum Nauki Kopernik ruszyli w kosmiczną podróż śladami sondy Voyager – w Planetarium niektórzy naprawdę odlecieli! W Sejmie sprawdzali, czy fotel marszałka i ławy sejmowe są wygodniejsze od szkolnej ławki (potwierdzają – tak, ale tylko trochę).Zachwyciło ich Stare Miasto swoją historią, ale i Muzeum Iluzji, gdzie rzeczywistość płata figle, a grawitacja chwilami... nie działa. A gdy patrzyli na nowoczesne warszawskie wieżowce, poczuli, że Warszawa to naprawdę miasto kontrastów – gdzie historia spotyka przyszłość. W nogach mają ponad 30 kilometrów, w głowach mnóstwo wspomnień, a w sercach… ochotę na kolejne przygody!
Prace naszych utalentowanych uczniów z Liceum Sztuk Plastycznych trafiły już do pierwszych szczęśliwych odbiorców! Kubuś Puchatek, Luluś i Bluey zamieszkali na dobre w Miejskim Żłobku „Serduszko” w Radlinie, gdzie od teraz będą cieszyć oko i serce najmłodszych.
Serdecznie dziękujemy Pani Dyrektor za ciepłe przyjęcie i troskliwą opiekę nad naszymi bajkowymi arcydziełami!
A to jeszcze nie koniec!
Uczniowie drugiej klasy Liceum Sztuk Plastycznych wzięli udział w wyjątkowym projekcie artystycznym „Kopalnia ROW na płótnie. Największa kopalnia węgla kamiennego w Polsce”, którego pomysłodawcą był Dawid Panic.
27 maja 2025 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Pszowie odbył się wernisaż wystawy malarskiej. Prace młodych artystów pięknie prezentowały się w odrestaurowanej przestrzeni po byłej kopalni Anna, tworząc niezwykłą atmosferę łączącą sztukę z przemysłowym dziedzictwem regionu. Już od 7 czerwca przez cały miesiąc wystawę będzie można oglądać w Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku. Serdecznie gratulujemy wszystkim zaangażowanym w projekt i zachęcamy do odwiedzenia tej wyjątkowej ekspozycji!
Z dumą informujemy, że uczniowie naszej szkoły wzięli udział w pierwszej edycji Wielkiego Testu o Unii Europejskiej, zorganizowanej przez Gazetę Wyborczą w Katowicach. Wydarzenie miało na celu sprawdzenie wiedzy młodzieży na temat historii, instytucji i wartości Unii Europejskiej, a także jej roli we współczesnym świecie.
Udział w teście był świetnym doświadczeniem edukacyjnym, które pozwoliło uczniom nie tylko sprawdzić swoją wiedzę, ale również poszerzyć horyzonty i uświadomić sobie, jak ważna jest świadomość obywatelska w kontekście europejskim.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom zaangażowania i chęci pogłębiania wiedzy o wspólnej Europie. Cieszymy się, że młodzież naszej szkoły aktywnie uczestniczy w inicjatywach promujących wiedzę i postawy obywatelskie!
W dniach 12–16 maja 2025 klasy 3C i 3D ruszyły na pełną przygód wycieczkę w Bieszczady. A że pogoda dopisała, a humory jeszcze bardziej – działo się naprawdę sporo! Na dobry początek – elegancja w stylu retro. Uczniowie odwiedzili zamek w Łańcucie, zwiedzili również imponującą wozownię, gdzie powóz mógłby zawstydzić niejedną współczesną limuzynę. Następnego dnia – zmiana klimatu: Połonina Wetlińska powitała nas świeżym powietrzem i lekkim zadyszką. W nagrodę – odpoczynek w Schronisku Puchatek i spektakularne widoki. A po zejściu – autokarowy przelot przez legendarną Pętlę Bieszczadzką.
Sanok przyjął Tischnerowców z historią i kulturą: cerkwie, miasto i Skansen, gdzie można było się przenieść w czasie bez maszyny czasu. Na dokładkę – spacer do Polańczyka, czyli relaks z widokiem.
Finał? Z przytupem! Rejs statkiem po Jeziorze Solińskim, a potem przejazd nowoczesną kolejką linową nad zaporą. I choć nogi bolały, a plecaki robiły się coraz cięższe – uśmiechy nie znikały z twarzy.
Wycieczka była nie tylko okazją do poznania piękna południowo-wschodniej Polski, ale też do integracji, śmiechu i niezapomnianych wspomnień. Tischner po raz kolejny pokazał, że potrafi łączyć naukę, kulturę i dobrą zabawę.
Z ogromną radością informujemy, że uczniowie naszej szkoły: Alicja Pukowiec Martyna Urbańczyk oraz Tymoteusz Mazurek zwyciężyli w wielkim finale konkursu „Jestem obywatelem Unii Europejskiej” i w ramach nagrody pojadą do Brukseli. Konkurs był zorganizowanym przez europosła Łukasza Kohuta, a jego finał odbył się 29 maja 2025 roku w budynku Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.