Jest nam bardzo miło poinformować, że dwoje uczniów II LO zostało zakwalifikowanych do 2. etapu Olimpiady Lingwistyki Matematycznej, są to Martyna Irczyk (2A) oraz Jakub Czyż (3A). W etapie szkolnym uczestnicy rozwiązywali zadania dotyczące liczebników w języku gaam (wschodni Sudan), analizowali również strukturę zdań i wyrażeń w językach ekadżuk (Nigeria) oraz luganda (Uganda). Niezbędna okazała się umiejętność syntetycznego i analitycznego myślenia oraz podstawowa wiedza językoznawcza, zwłaszcza z zakresu morfologii i składni. Nasi uczniowie poradzili sobie doskonale i już 13 stycznia wezmą udział w eliminacjach okręgowych w Katowicach. Gratulujemy i trzymamy kciuki!
Klasy Liceum Sztuk Plastycznych 15 grudnia wzięły udział w wyjeździe do naszych południowych sąsiadów: "Praga - szlakiem czeskiej secesji i fin de siècle’u - Alfons Mucha."
W ramach zwiedzania Pragi obejrzeliśmy: Klasztor na Strahovie, Loretę, Hradczany z uroczystą zmianą warty, Złotą Uliczkę, Katedrę Św. Wita, Kościół Św. Jerzego, Małą Stranę, Most Karola, Ścianę Johna Lennona, Stare Miasto, Ratusz Staromiejski ze słynnym zegarem astronomicznym - Orloj, Plac Havla, Plac Wacława, dworzec kolejowy.
Jako uczniowie "Plastyka" w naszej podróży po Pradze skupiliśmy się na twórczości Alfonsa Muchy - zwiedziliśmy jego muzeum. Zobaczyliśmy również rzeźby współczesnego twórcy - Dawida Cernego. Wieczór spędziliśmy na Jarmarku Bożonarodzeniowym, gdzie słuchaliśmy występów zespołów ludowych, podziwialiśmy oświetlenie i ozdoby świąteczne oraz delektowaliśmy się czeskimi smakołykami świątecznymi.
Uczniowie klas matematyczno-fizycznych 2A i 3A, wraz z nauczycielami fizyki Panią Ewą Dziuk i Panem Tadeuszem Winklerem, wzięli udział w projekcie "Zaproś Eksperta - Lekcje nie z tej Ziemi" - w ramach programu Biura Edukacji Kosmicznej ESERO.
Klasa 2A wzięła udział w zajęciach z Panią Joanną Kuźmą z Francuskiej Agencji Kosmicznej (CNES)/ESA: Jak przeżyć w kosmosie? Symulacje podtrzymywania życia.
Klasa 3A wzięła udział w zajęciach z Panią dr Barbarą Skardzińską: Czy można kupić działkę na Ksieżycu?
Spotkania zaowocowały zwiększeniem świadomości i wiedzy kosmicznej u naszych uczniów, jak i wiedzy prawniczej. Symulowaliśmy również misje kosmiczne za pomocą platformy SIMOC i tworzyliśmy prawo kosmiczne.
Po raz kolejny nasza szkoła włączyła w akcję BohaterOn w Twojej Szkole 2023 - realizowanej w ramach ogólnopolskiej kampanii BohaterON - włącz historię!
Misją projektu jest upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocja historii Polski XX wieku. Uczniowie uczestniczyli w lekcjach poświęconych Powstaniu Warszawskiemu, w czasie których wraz z nauczycielami omawiali przyczyny, przebieg i skutki powstańczego zrywu. Poznali również, jak wyglądała codzienność ludności okupowanej Warszawy – radości oraz smutki wojennej rzeczywistości. Formą upamiętnienia powstańców było także umieszczenie wpisu - wirtualnej kartki - na portalu dumnizpowstancow.pl. Dziękujemy za udział w akcji BohaterON w Twojej Szkole 2023!