Uczniowie naszej szkoły z klas drugich A,C, i trzeciej C w ubiegły piątek 24 listopada uczestniczyli w ciekawych zajęciach z biologii na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska UŚ w Katowicach. Zajęcia prowadzone przez dr hab. Agatę Daszkowską - Golec prof. UŚ poświęcone były biotechnologii nowoczesnej i jej wykorzystaniu w medycynie czy kryminalistyce. Kolejny ciekawy wykład w formie pogadanki prowadzony był przez dra Jacka Francikowskiego i dotyczył budowy i funkcjonowania układu nerwowego ze szczególnym uwzględnieniem pobudliwości neuronu. Nowinki świata biologii poszerzyły zainteresowania przyrodnicze naszej młodzieży.
Dziś z nieukrywaną radością chcemy podzielić się z Wami niezwykłymi odkryciami, jakie nasze szkolne pióra zgotowały nam w konkursie na wiersz w języku angielskim "Wiersze z szuflady". Wśród fal słów i metafor znaleźliśmy prawdziwe diamenty, które błyskotliwie oddały tematykę miasta.
🥇 Pierwsze Miejsce:
Serdecznie gratulujemy Julii Drobny z klasy 2B za wyjątkowe wiersze, "Searching for home" i "Feeling free", które wyróżniły się nie tylko oryginalnością, ale także głębokim zrozumieniem tematu miasta. Te dzieła to nie tylko opowieść o mieście, to podróż przez emocje i marzenia. Gratulacje!!
🥈 Drugie Miejsce:
Kolejne gratulacje kierujemy w stronę Zuzanny Augustyniak z klasy 4A z wierszem "The urban jungle". Jej wiersz zachwycił jury zarówno pod względem stylistycznym, jak i treściowym. Gratulacje za zaskakujące metafory i głęboki przekaz!
🥉 Trzecie Miejsce:
Na trzecim miejscu z dumą wskazujemy dwie osoby:
- Milenę Mucę z klasy 2A i jej wiersz "the beauty of life", który prezentuje inne spojrzenie na temat miasta. Gratulacje za oryginalność i głębię przekazu!
- Magdę Moskałę z klasy 2B i jej wiersz "The curse". Jej wiersz porwał nas emocjonalnie, pozostawiając trwałe wrażenie. Świetna robota!
Dla wszystkich uczestników: Wasza twórczość była inspirująca, a zadanie wybrania zwycięzców było niezwykle trudne. Dziękujemy za Waszą kreatywność i zaangażowanie!
Zapraszamy do przeczytania wszystkich wierszy, które są wywieszone w naszej szkole, oraz do udziału w przyszłych konkursach.
Byliśmy....
Dzięki Stowarzyszeniu Inicjatywa (otrzymaliśmy darmowe wejściówki, za co bardzo DZIĘKUJEMY!!), byliśmy na wyjątkowym wydarzeniu w PreZero Arena Gliwice. Brało w nim udział kilkunastu solistów m.in. Artur Rojek, Małgorzata Ostrowska, Mozil, Matylda, O.S.T.R., Liroy, Piotr Rogucki, Grubson.... pod batutą Łukasza L.U.C. Rostkowskiego (twórca ścieżki dźwiękowej do filmu"Chłopi") i otwartej orkiestry Rebel Babel Ensemble, z towarzyszeniem śląskich orkiestr górniczych oraz monumentalnych wizualizacji.
Wykonywane utwory ukazywały 100-letnią historię Śląska.
Przypominamy o zebraniach z rodzicami, które odbędą się zgodnie z poniższym harmonogramem:
27 listopada 2023 r. godz. 17:30 - klasy pierwsze LO oraz LSP za wyjątkiem klasy IB – godz. 17.00
28 listopada 2023 r. godz. 17:30 - klasy drugie LO oraz LSP
29 listopada 2023 r. godz. 17:30 - klasy trzecie, czwarte LO i LSP oraz piąta LSP
Samorząd Uczniowski zaprasza w trakcie zebrań na jarmark świąteczny.
22 listopada dla klas trzecich LO i LSP profesor Piotr Kołodziej z Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie wygłosił wykład: ,,O kreatorach narodowej wyobraźni albo o tym, co niektórzy pisarze mogą zobaczyć na niektórych obrazach (Sienkiewicz, Prus, Matejko, Gierymski)". Profesor sięgnął do antycznych źródeł, by wskazać na dwa sposoby opisu otaczającej świata - idealizację i realizm. Idealizacja polskiej przeszłości wraz z heroizacją postaci przypisane zostały twórczości Sienkiewicza i Matejki, zaś realizm, niosący często brutalną prawdę o otaczającym nas świecie, wyrażają Prus i Gierymski. Są to dwie antynomiczne propozycje odczytania tekstów kultury. Wykład jest zachętą do odkrywania dzieł z innej perspektywy i badania ich wpływu na świadomość odbiorców.