Obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się w Naszej Szkole już w piątek 8 listopada, od przyłączenia się do wspólnej akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej: „Szkoła do hymnu” o symbolicznej godzinie 11:11. Uroczystości były kontynuowane 12 listopada. Stanowiła je audycja poświęcona ojcom niepodległości, a na parterze Naszej Szkoły, w holu obok głównego wejścia stanęła niewielka wystawa plakatów związanych z dwudziestoleciem międzywojennym. Tradycją już w naszej szkole był również ogłoszony wcześniej przez Samorząd Uczniowski a związany ze Świętem Niepodległości konkurs na stroje z lat 20-tych. Młodzież stanęła oczywiście na wysokości zadania. Obok wystawy znalazła się ścianka przy której odbyła się profesjonalna sesja zdjęciowa dla biorących udział w wydarzeniu. Całości dopełnił mały koncert piosenek z lat 20-30 XX w. w wykonaniu Jakuba Ryszki (fortepian) i Alicji Śtużyńskiej (skrzypce).
23 października klasa 5LSP wzięła udział w Dniach Otwartych Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Odwiedziliśmy intrygujący swoją formą budynek przy Raciborskiej 50. Byliśmy w niesamowitej sali kinowej Pracowni Działań Multimedialnych. Obejrzeliśmy pokazy w Laboratorium Obrazu Ruchomego i Interakcji. Spacerowaliśmy po całym budynku oglądając pracownie malarstwa i rzeźby. Byliśmy w modelarni. Schodami ozdobionymi ciekawym muralem przeszliśmy na Koszarową 19, gdzie zostaliśmy oprowadzeni po pracowniach grafiki warsztatowej i projektowania graficznego.
Wizyta w ASP była bardzo udana: zobaczyliśmy wiele ciekawych „obiektów artystycznych”, zwiedzaliśmy przestronne i dobrze wyposażone pracownie, dopisała nam pogoda (dużo słońca), a po uczelni oprowadzał nas Mateusz, absolwent naszej szkoły..
Z radością informujemy, że troje uczniów naszej szkoły zakwalifikowało się do etapu okręgowego Olimpiady Wiedzy Statystycznej tj. Małgorzata Duda z klasy 4A , Emilia Chmiel z klasy 2A oraz Kamil Śliwa z klasy 2A.
Gratulujemy i trzymamy kciuki w dalszych zmaganiach!
8 listopada profesor Piotr Kołodziej, pracownik Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, wygłosił wykład dla uczniów klas trzecich. Gościny użyczył nam pałac Dietrichsteinów, który bez trudu pomieścił pokaźną liczbę słuchaczy. Temat wykładu: ,,O kreatorach narodowej wyobraźni albo o tym, co niektórzy pisarze mogą zobaczyć na niektórych obrazach (Sienkiewicz, Prus, Matejko i Gierymski)" zyskał uznanie już przed rokiem i na życzenie uczniów, został powtórzony. Wywód Profesora, inspirujący i ciekawy, był zachętą do szukania analogii i przeciwieństw w twórczości znanych pisarzy, odnajdywania wzorców w odległym antyku, wskazywał na duchowe pokrewieństwo malarzy i twórców powieści, które na trwałe zagościły w świadomości Polaków. Mamy nadzieję, że takie wydarzenie będzie zaproszeniem do czytania, które jest odkrywaniem tajemnic bohaterów i nawiązywaniem (ponad czasem) więzi z autorem.
Z ogromną radością i dumą informujemy o sukcesach naszych uczennic na prestiżowych konkursach artystycznych, które podkreślają ich talent oraz zaangażowanie w rozwój artystyczny. W dwóch znaczących wydarzeniach zdobyły nagrody, które przynoszą chlubę zarówno im, jak i naszej szkole.
Medal dla Wiktorii Rugor na Międzynarodowym Konkursie „Zawsze zielono, zawsze niebiesko”. Wiktoria Rugor, uczennica klasy 4 LSP, zdobyła medal oraz jedną z 80 nagród indywidualnych w XXII Międzynarodowym Konkursie Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży „Zawsze zielono, zawsze niebiesko”. Na konkurs nadesłano ponad 7000 prac z 40 krajów, co czyni osiągnięcie Wiktorii szczególnie wyjątkowym. Wystawę nagrodzonych prac można oglądać w Toruniu – w Młynie Kultury oraz przy Rynku Nowomiejskim 17 – od 19 października do 31 grudnia.
I Nagroda dla Oliwii Pol na Ogólnopolskim Biennale Wklęsłodruku. Oliwia Pol, tegoroczna absolwentka, zdobyła I Nagrodę w kategorii klas starszych na Ogólnopolskim Biennale Wklęsłodruku. Konkurs, którego organizatorami są Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie oraz Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Wojciecha Kossaka w Łomży, odbywał się pod hasłem „Z mojej perspektywy” i zgromadził 122 prace z całej Polski. Oliwia wykonała poruszającą pracę pt. „Zaburzenia odżywiania”. Jej grafika została doceniona za głęboką refleksję, umiejętne wykorzystanie techniki wklęsłodruku oraz oryginalne ujęcie tematu. Wystawę pokonkursową można oglądać do 15 listopada 2024 roku w Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży.
Obie nagrodzone prace powstały pod kierunkiem pani Moniki Kołodziej-Mrosek. Gratulujemy Wiktorii i Oliwii oraz życzymy dalszych sukcesów!