Z radością ogłaszamy wielki sukces Alicji Ptak, uczennicy naszej szkoły, która podczas eliminacji rejonowych 70. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego w Bielsku-Białej sięgnęła po I miejsce w turnieju poezji śpiewanej!
Jej niezwykły talent, wrażliwość i sceniczna charyzma oczarowały jurorów i publiczność, otwierając przed nią drogę do finału wojewódzkiego.
Alicja udowodniła, że marzenia spełniają się tam, gdzie spotykają się pasja, ciężka praca i odwaga. Gratulujemy i trzymamy mocno kciuki za kolejne sukcesy!
23 kwietnia był dla miłośników muzyki klasycznej dniem pełnym wrażeń. Grupa uczniów z naszej szkoły, pasjonująca się muzyką poważną, miała niepowtarzalną okazję uczestniczyć w koncercie edukacyjnym w prestiżowej sali Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.
Pod mistrzowską batutą Vladimira Fanshila orkiestra przeniosła słuchaczy w czasy Mozarta, wykonując trzy wyjątkowe dzieła austriackiego kompozytora:
Uwerturę do opery Czarodziejski flet,
XXIII Koncert fortepianowy A-dur KV 488 oraz
XXXV Symfonię D-dur KV 385, znaną jako „Haffnerowską”.
Szczególne emocje wzbudził występ młodej, zaledwie osiemnastoletniej pianistki Anahit Stelmashovej, której interpretacja koncertu fortepianowego zachwyciła nie tylko wrażliwością, ale i dojrzałością muzyczną. Jej gra sprawiła, że publiczność niemal wstrzymała oddech.
To wydarzenie było nie tylko lekcją historii muzyki, ale także niezapomnianym doświadczeniem estetycznym i inspiracją do dalszego odkrywania świata dźwięków.
Gdyby Bolesław Chrobry mógł zobaczyć nasze escape roomowe zmagania pod tytułem Tajemnice Królestwa Bolesława Chrobrego, pewnie poklepałby nas po ramieniu (albo po zbroi). Drużyny czteroosobowe musiały wykazać się nie tylko historyczną wiedzą, ale też zdolnością pracy zespołowej – choć momentami wyglądało to bardziej jak „burza mózgów na sterydach”.
Najpierw układanie puzzli z koronacją, potem zaglądanie do starych ksiąg (nic się nie rozsypało, sukces!), a później podchwytliwa zagadka ze skrzyniami, gdzie tylko jeden tekst prowadził do legendarnego miecza Szczerbca – nie mylić z plastikowym mieczykiem z dziecięcej zabawy. Kulminacją było rozpoznanie obrazu koronacji, co wymagało więcej skupienia niż poniedziałkowa lekcja matematyki.
Wszyscy wyszli pełni wrażeń, historycznych faktów i przekonania, że Bolesław Chrobry naprawdę miał talent do robienia zamieszania – zarówno w historii, jak i w naszej szkole!
Zwycięskie drużyny: Amelia Pojda i Hanna Szymańska z kl. 2E oraz Wiktoria Szolc i Filip Tarabura z kl. 3H.
Odbył się także konkurs wiedzy o pierwszych Piastach, w którym wzięło udział 16 dwuosobowych drużyn. Uczestnicy musieli wykazać się znajomością dziejów Mieszka I, Bolesława Chrobrego i ich potomków.
Zwycięzcami konkursu zostali:
I miejsce: Weronika Gonsior i Maciej Głazik z klasy 4D
II miejsce: Kacper Polnik i Piotr Szymura z klasy 3C
III miejsce: Anna Mazurek i Ewelina Rudzka z klasy 3BLSP
Gratulujemy wszystkim uczestnikom – pokazaliście, że historia wcale nie musi być nudna, a duch rywalizacji i dobra zabawa idą w parze!
Od najbliższego poniedziałku - 28 kwietnia - obowiązuje zmieniony plan lekcji.
Serdecznie zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie kulturalne — Wystawę Dyplomów 2025 uczniów Liceum Sztuk Plastycznych im. Olgi Boznańskiej w Wodzisławiu Śląskim. To nie tylko podsumowanie kilkuletniej pracy młodych artystów, ale także zaproszenie do świata ich wyobraźni, pasji i twórczej odwagi.
🔸 Wernisaż: 25 kwietnia 2025 r., godz. 13:30
🔸 Miejsce: Muzeum w Wodzisławiu Śląskim, ul. ks. płk. Wilhelma Kubsza 2
🔸 Wystawa potrwa do 18 maja 2025 r.
Zainspiruj się sztuką na nowo – do zobaczenia!