W 43. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, młodzież naszej szkoły, spotkała się z Panem Arkadiuszem Gajdą. Przybył on do "Tischera" z prelekcją dotyczącą wydarzeń z 13 grudnia 1981 r..Został wtedy w Polsce wprowadzony stan wojenny, w czasie którego, władzę w kraju przejęła Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego (WRON). Zostały zawieszone wszelkie prawa i swobody obywatelskie, a wielu opozycjonistów i działaczy NSZZ „Solidarność” na czele z jego przewodniczącym Lechem Wałęsą, zostało internowanych. Wprowadzenie stanu wojennego miało na celu zdławienie opozycji demokratycznej i obronę komunistycznego reżimu w PRL. O tych trudnych dla Polaków czasach opowiedział uczniom p. Gajda, który nakreślił sytuację represjonowanych opozycjonistów z naszego regionu. Była to niezwykle cenna lekcja historii. Dziękujemy.
Aby zobaczyć swoje plakaty na Ogólnopolskiej Wystawie 7 Biennale Plakatu Szkół Plastycznych, nasze uczennice wybrały się aż do Gdyni. Satysfakcja i radość były ogromne, zwłaszcza że do tegorocznej edycji zgłoszono aż 576 prac, z których Jury zakwalifikowało do wystawy tylko 94. W dniu dzisiejszym uczeniowie otrzymali dyplomy, statuetkę i nagrody rzeczowe, co dopełniło miary szczęścia. Serdecznie gratulacje kierujemy do Amelii Mecner i Marty Widery z 4LSP, których prace zostały zakwalifikowane do wystawy oraz do Marii Szczypińskiej z 3LSP, która otrzymała wyróżnienie. Szczególne gratulacje należą się pani Katarzynie Folwarczny, która sprawuje nad uczniami opiekę artystyczną.
Młodzież naszej szkoły wraz z nauczycielami zdecydowała się na niesamowity wyjazd do Berlina. Nie odstraszyła ich pora wyjazdu (3:00) i odległość (520 km). Aleksanderplatz, wieża telewizyjna, Unter den Linden, Brama Brandenburska, Reichstag, Europa Center, Kościół Pamięci Cesarza Wilhelma, spacer po promenadzie Kurfurstendamm – to tylko niektóre miejsca, które zobaczyli uczestnicy wyjazdu do stolicy naszych zachodnich sąsiadów. Podczas zwiedzania miasta nie mogło zabraknąć wizyty w Gemäldegalerie - Galeria Malarstwa w Berlinie – jedno z ważniejszych muzeów sztuki, którego zbiory malarstwa należą do największych na świecie. A na koniec szaleństwo na Gendarmenmarkt. To jeden z najpiękniejszych placów w Europie. Tu, wśród fascynujących kulis gościliśmy na jednym z wielu Jarmarków Bożonarodzeniowych w Berlinie - zabytkowy Berliner Weihnachtsmarkt.
Dziękujemy za pomoc w zbieraniu Talenciaków!!! Z zebranych 1600 punktów wybraliśmy nagrody: duże głośniki oraz zestaw gier planszowych 😀
Wielki sukces uczennicy z 4LSP Pauliny Swobody w Ogólnopolskim Konkursie na Layout, Okładkę i Szatę Graficzną „Szkoły Artystycznej” pod patronatem Centrum Edukacji Artystycznej. Wysoki poziom projektu i kreatywność została doceniona i Paulina zdobyła 1 miejsce.
Praca powstała w pracowni projektowania graficznego u p. Katarzyny Folwarczny.
Nadesłano 60 prac z całej Polski, a nasze Liceum reprezentowała tylko Paulina i zdobyła nagrodę główną w wysokości 5000 zł.
Gratulujemy talentu i pękamy z dumy!
Czas spędzony we Wrocławiu w ostatni piątek, to dla uczniów klasy 2C, 2D oraz 3B, czas wykorzystany w 100%. Rozpoczęliśmy od wykładu dr. inż. Macieja Bienkiewicza na Uniwersytecie Wrocławskim na temat: „Zdrowie na talerzu” oraz zaznajomiliśmy się z kierunkami studiów oferowanymi przez tę uczelnę. Następnie uczestniczyliśmy w spotkaniu ze sztuką w Muzeum Narodowym, gdzie zobaczyliśmy m.in. obrazy Olgi Boznańskiej, a wieczorem odwiedziliśmy klimatyczny jarmark bożonarodzeniowy na wrocławskim rynku. Wróciliśmy w pełni usatysfakcjonowani - pełni wrażeń i inspiracji.
W dniu 29 listopada 2024 r. w naszej placówce odbyła się prelekcja z udziałem przedstawiciela Wojskowego Centrum Rekrutacji w Rybniku. Jej celem było przedstawienie młodzieży różnych form pełnienia czynnej służby wojskowej. Wśród poruszanych zagadnień znalazła się m.in. dobrowolna zasadnicza służba wojskowa, terytorialna służba wojskowa i służba zawodowa. Omówione zostały wymagania stawiane wobec kandydatów do służby wojskowej, jak również płynące z niej korzyści.
Już po raz drugi uczniowie klas matematyczno-fizycznych 2A i 1A, oraz klasa 2D o profilu matematyczno-geograficznym wraz z nauczycielami fizyki wzięli udział w projekcie "Zaproś Eksperta - Lekcje nie z tej Ziemi" - w ramach programu Biura Edukacji Kosmicznej ESERO.
Uczniowie wzięli udział w zajęciach z Panem profesorem Uniwersytetu Warszawskiego, Przemysławem Kupidurą: Odkrywamy Ziemię z Kosmosu – tajemnice zdjęć satelitarnych.
Spotkania zaowocowały poznaniem zastosowań sztucznych satelitów oraz zwiększeniem umiejętności analizy zdjęć satelitarnych, ich odczytywania i porównywania.