Serdecznie zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie kulturalne — Wystawę Dyplomów 2025 uczniów Liceum Sztuk Plastycznych im. Olgi Boznańskiej w Wodzisławiu Śląskim. To nie tylko podsumowanie kilkuletniej pracy młodych artystów, ale także zaproszenie do świata ich wyobraźni, pasji i twórczej odwagi.
🔸 Wernisaż: 25 kwietnia 2025 r., godz. 13:30
🔸 Miejsce: Muzeum w Wodzisławiu Śląskim, ul. ks. płk. Wilhelma Kubsza 2
🔸 Wystawa potrwa do 18 maja 2025 r.
Zainspiruj się sztuką na nowo – do zobaczenia!
Jeśli do tej pory myśleliście, że lekcja wf-u musi odbywać się na sali gimnastycznej, a informatyka kończy się na PowerPoincie, to klasa 1A i 3E mają dla Was ważną wiadomość: otóż nie. 16 kwietnia wszyscy przenieśli się do świata, gdzie podłoga naprawdę „parzy”, refleks to waluta przyszłości.
Mowa oczywiście o wycieczce do PIXEL XL w Katowicach – czyli gigantycznej, interaktywnej arenie gier, gdzie wszystko reaguje na ruch, skok, tupnięcie i najcichszy jęk porażki. To 1500 metrów kwadratowych czystej rozrywki – coś jak sala lekcyjna, gdyby została zbudowana w Minecraftcie i sponsorowana przez Tetrisa.
Zaczęło się niewinnie – buty zdjęte, instrukcje wysłuchane. Potem już tylko głośne „3, 2, 1 – START!” i… ogólna eksplozja energii. Wśród atrakcji znalazły się m.in. wyścigi na refleks, gra w żywego sapera (gdzie można było „odpaść” szybciej niż na sprawdzianie z matmy), interaktywne quizy i taneczne pojedynki, które zmiotłyby TikToka z powierzchni ziemi.
Było też coś dla fanów klasyki – gra „podłoga to lawa”, tylko że tym razem podłoga naprawdę… zmieniała kolor i świeciła. Niektórzy uczniowie poczuli się jak bohaterowie gry komputerowej – i to tej, w której się wygrywa.
15 kwietnia 2025 r. mieliśmy okazję odwiedzić Instytut Biologii Uniwersytetu Opolskiego w ramach programu „Zaproś wykładowcę”. Już od samego początku czuliśmy, że będzie to coś więcej niż tylko zwykła szkolna wycieczka.
Wzięliśmy udział w bardzo ciekawym wykładzie dr. hab. Sławomira Mitrusa, prof. UO, który nie tylko przekazał nam sporo wiedzy, ale też zainspirował do spojrzenia na biologię z zupełnie innej perspektywy. Było konkretnie, z pasją i... bez nudnych slajdów.
Po wykładzie zwiedziliśmy sale dydaktyczne oraz nowoczesne pracownie Międzynarodowego Centrum Badawczo-Rozwojowego UO. Zobaczyliśmy, jak wygląda nauka „od kuchni”, poznaliśmy aparaturę, z której korzystają studenci i naukowcy, i dowiedzieliśmy się więcej o kierunkach, jakie można studiować na UO.
To była super okazja, żeby poczuć klimat uczelni i przekonać się, że nauka naprawdę może być fascynująca.
Dziękujemy za ciepłe przyjęcie i inspirującą atmosferę – mamy nadzieję, że jeszcze się zobaczymy, być może już jako studenci!
W ramach ogólnopolskiego projektu „1000-lecie Królestwa Polskiego”, nasza szkoła postanowiła uczcić pamięć pierwszego króla Polski w sposób nietuzinkowy. Zamiast nudnych przemówień i suchych dat z podręczników, postawiliśmy na klimat – dosłownie! Na jednym z korytarzy rozgościł się średniowieczny jarmark, który przeniósł uczniów i nauczycieli w czasy, gdy miecz znaczył więcej niż smartfon, a królewska broda była bardziej imponująca niż niejedna fryzura z TikToka.
Nie zabrakło aromatycznych potraw (choć bez dzika z rożna – kuchnia szkolna ma swoje granice), rękodzieła, które z powodzeniem mogłoby trafić na dwór Chrobrego, i oczywiście… samego króla, który dostojnym krokiem przeszedł wśród swoich współczesnych poddanych. Uczniowie z zaciekawieniem dopytywali, czy władca ma własny profil na Instagramie – niestety, król jedynie z godnością uniósł brew.
Zwieńczeniem wydarzenia był konkurs wiedzy, w którym młodzi rycerze i damy wykazali się znajomością faktów godną kronikarzy Galla Anonima. Dzień Chrobrego pokazał, że historia wcale nie musi być nudna – wystarczy odrobina wyobraźni, królewska korona i dobry pomysł. I choć na co dzień nie uczymy się w średniowiecznym zamku, tego dnia szkoła była naprawdę królewska.
Dnia 10 kwietnia 2025 roku w odbyła się X edycja powiatowego konkursu "Starcie Tytanów, czyli przedmioty ścisłe kontra uczniowie". Konkurs ten, objęty honorowym patronatem Starosty Wodzisławskiego, skierowany jest do uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych z powiatu wodzisławskiego.
"Starcie Tytanów" to interdyscyplinarny konkurs obejmujący zagadnienia z matematyki, fizyki, chemii, biologii oraz geografii. Uczestnicy muszą wykazać się nie tylko wiedzą teoretyczną, ale także umiejętnością zastosowania jej w praktyce, rozwiązując różnorodne zadania problemowe. Celem konkursu jest promowanie nauk ścisłych oraz rozwijanie zdolności analitycznych wśród młodzieży.
Uczniowie mieli okazję zmierzyć się z zadaniami wymagającymi logicznego myślenia, kreatywności oraz umiejętności pracy pod presją czasu.
W tym roku najlepszymi okazali się:
I miejsce - Igor Stańczyk ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. J. Tuwima w Wodzisławiu Śląskim.
II miejsce - Maksymilian Sobik ze Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Integracyjnymi im. A. Mickiewicza
III miejsce - Dominika Sygut - Zespół Szkolno-Sportowo-Artystyczny w Radlinie.
IV miejsce – Szymon Mazur – Szkoła Podstawowa nr 1 im. A. Mickiewicza w Radlinie.
V miejsce – Tymoteusz Krzystała ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. J. Tuwima w Wodzisławiu Śląskim.
Vi miejsce – Wiktor Lamczyk z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Gorzycach
Organizatorem "Starcia Tytanów" jest II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi i Integracyjnymi im. ks. prof. J. Tischnera w Wodzisławiu Śląskim.
Nagrody ufundowane przez Powiat Wodzisławski wręczyła wicestarosta p. Barbara Chrobok. W posumowaniu uczestniczyła również Naczelnik Wydziału Oświaty p. Katarzyna Zöllner – Solowska.
5 kwietnia we Wrocławiu odbył się krajowy finał Olimpiady Lingwistyki Matematycznej, w którym udział wzięło 99 uczestników z całej Polski. Naszą szkołę reprezentował Jakub Czyż z klasy 4A, jedyny uczestnik ze szkół powiatu wodzisławskiego. Jakub we wszystkich trzech etapach OLM wykazał się doskonałymi umiejętnościami analitycznymi oraz znakomitą intuicją językową. Uzyskał tytuł finalisty, co gwarantuje mu preferencyjne warunki rekrutacji na wybrane kierunki studiów, a na niektórych uczelniach również stypendium.
Gratulujemy ogromnego sukcesu!
W finale uczestnicy mierzyli się z trzema zadaniami, na które mieli 180 minut czasu. Tradycyjnie już zadania zawierały próbki z języków zupełnie nieznanych uczestnikom, a zadania polegały na analizie podanych fraz i prawidłowym zastosowaniu wyprowadzonych reguł. Tym razem były to:
Oczekując na wyniki uczestnicy oraz ich opiekunowie wysłuchali wykładu dra inż Pawła Rychlikowskego z Zakładu Inteligencji Obliczeniowej II UWr zatytułowanego Czy komputer może wygrać Olimpiadę Lingwistyki Matematycznej? O małych i dużych modelach językowych i few-shot learning. Przekonaliśmy się, że w obszarze lingwistyki, możliwości ludzkiego umysłu wciąż znacznie przewyższają możliwości systemów komputerowych.
Podczas 70. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego w Bielsku-Białej mogliśmy podziwiać prawdziwe kreacje aktorskie, które zachwyciły jury i publiczność. Nasze uczennice wspaniale zaprezentowały się na scenie, godnie reprezentując II Liceum Ogólnokształcące.
W kategorii recytacji Alicja Pukowiec z klasy 3A oczarowała interpretacją utworu, prezentując dojrzałość sceniczną i wyjątkowe wyczucie słowa. Z kolei Alicja Ptak, występująca w kategorii poezji śpiewanej, poruszyła słuchaczy swoją muzyczną wrażliwością i sceniczną charyzmą. Jej występ przyniósł jej pierwsze miejsce oraz kwalifikację do etapu rejonowego.
Gratulujemy obu Alicjom – za pasję, talent i odwagę, by dzielić się sztuką z innymi. Jesteśmy dumni!
2 kwietnia nasza szkoła zamieniła się w morze błękitu! Wszystko za sprawą Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, który obchodziliśmy z pełnym zaangażowaniem. Tego dnia ubraliśmy się na niebiesko, by pokazać solidarność z osobami w spektrum autyzmu i zwiększyć świadomość na ten ważny temat.
Było nie tylko niebiesko, ale też inspirująco – rozmawialiśmy o autyzmie, poznawaliśmy historie osób w spektrum i uczyliśmy się, jak być bardziej otwartymi i empatycznymi. Bo świadomość to pierwszy krok do zrozumienia!
Dziękujemy wszystkim, którzy dołączyli do tej inicjatywy! Chcecie dowiedzieć się więcej? Wpadajcie na profil Rafa-autystycznie na Facebooku – tam znajdziecie mnóstwo wartościowych treści!