ZESPÓŁ SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH

w Wodzisławiu Śląskim

ZSP w Wodzisławiu Śl.

Raport z ogólnopolskiego przeglądu prac uczniów szkół plastycznych w roku 2017/2018

plastyk-050W roku szkolnym 2017/2018 przeprowadzono XIII ogólnopolską edycję przeglądów prac z rysunku, malarstwa i rzeźby zorganizowaną przez Centrum Edukacji Artystycznej.

W przeglądach uczestniczyły wszystkie szkoły artystyczne z całej Polski. Makroregionalny etap poprzedzony jest szkolnym obowiązkowym przeglądem na którym szkolna komisja wybiera reprezentantów klasy III. Przeglądy odbywały się w czterech makroregionach, nasza szkoła należy do makroregionu południowo – zachodniego. Konkurs odbywał się w Zespole Szkół Plastycznych w Katowicach. Prace uczniów oceniała komisja w składzie: przew. Prof. Zbigniew Szot- UA Poznań, prof. Aleksander Zyśko – ASP Wrocław, prof. Jerzy Nowakowski – ASP Kraków, prof. Janusz Karbowniczek – ASP Katowice, prof. Roman Pietrzak – ASP Warszawa, prof. Roman Pietrzak- ASP Kraków. Każdy z uczniów prezentował przywiezione ze sobą prace oraz wykonywał pracę na miejscu z poszczególnych dziedzin.

W tym roku nasze Liceum Plastyczne uplasowało się na 34 miejscu na 65 ocenianych w ciągu ostatnich 10 lat szkół. Uzyskaliśmy 64,5 punkty wyprzedzając wiele innych renomowanych szkół jak np. ZSP Częstochowa, LP Gdańsk, LP Szczecin oraz najbliższe nam Licea Plastyczne w Raciborzu, Zabrzu i Cieszynie. Najwyżej ocenione zostało Państwowe Liceum Plastyczne w Olsztynie uzyskując aż 85,5 punktu za nim znalazło się ZSP Gdynia oraz LP w Supraślu. Komisja zgodnie podkreślała wysoki poziom realizacji rzeźbiarskich oraz prezentowanych prac rysunkowych i malarskich świadczących o dobrym i bardzo dobrym poziomie plastycznym oraz wysokim poziomie nauczania w szkołach które uzyskały wysoką punktację. Nasza szkoła co roku zdobywa większą ilość punktów i znajduje się coraz wyżej w rankingu szkół artystycznych.

Nasi Laureaci „Sielskich Klimatów 2017” nagrodzeni!

3 listopada w Zespole Szkół Plastycznych w Katowicach przy ulicy Ułańskiej odbył się uroczysty finisaż wystawy poplenerowej „Sielskie Klimaty 2017”, w czasie którego czwórka naszych uczniów otrzymała nagrody. Tymi wybrańcami, którym biła brawo, pełna tego dnia, sala wystawowa katowickiego „Plastyka”, są:

Paulina Czuchowska z 2 LP za wyróżnienie (w czwartej kategorii), Patrycja Kowol z 1 LP – za drugą nagrodę (w trzeciej kategorii), Kacper Musur z 3 OSSP – za trzecią nagrodę (w trzeciej kategorii) oraz Małgorzata Krypczyk z 1 LP – za wyróżnienie (w trzeciej kategorii).

 

W tym doniosłym wydarzeniu naszą Szkołę reprezentowało grono kilkunastu uczniów z Liceum Plastycznegooraz Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych w Wodzisławiu Śląskim, będących autorami plenerowych obrazów powstałych 5 października w chorzowskim Skansenie. Spośród wielu prac, bo prawie 1200 uczestników w różnym wieku brało udział w wydarzeniu, Jury wyłoniło dzieła, w ciekawy sposób interpretujące wiejski krajobraz ze sztafażem stuletnich, zabytkowych obiektów, chat, spichlerzów i młynów. Tym bardziej cieszy, iż tak wiele prac naszych uczniów zostało zaprezentowanych na wystawie.

Pejzaże tworzone były w niesprzyjających warunkach. Stanowiły za to owoc spotkania różnych wrażliwości. I jak podkreśla Jacek Kurek, znany historyk-kulturoznawca, eseista, poeta, znawca muzyki i malarstwa: „Jest to zatem zetknięcie wielu wrażliwości w jednej przestrzeni umiłowania piękna”.

Jesteśmy dumni z naszych uczniów i życzymy im dalszych sukcesów!

Katarzyna Wieczorek

Zdjęcia: Katarzyna Skotarek

Mamy zwycięzców XII edycji Pikniku „Sielskie Klimaty 2017”

Znamy już laureatów XII edycji Pikniku Malarskiego „Sielskie klimaty 2017”. który odbył się 5 października 2017 roku w Chorzowskim Parku Etnograficznym, gromadząc licznie uczestników różnej kategorii wiekowej z całego obszaru województwa śląskiego. Nasze Liceum Plastyczne godnie reprezentowała spora, bo 37 - osobowa grupa uczniów. Wszystkim artystom gratulujemy zdobycia kolejnego doświadczenia pracy malarskiej w plenerze zmiennym w warunki i niezmiennie kształtującym, tak bezcenne cechy osobowości twórczej jak: wytrwałość, pomysłowość, kreatywność.

Na poplenerowej wystawie w galerii Zespołu Szkół Plastycznych w Katowicach prezentowanych jest aż 369 obrazów. 3 listopada 2017 roku o godzinie 12.00 odbędzie się finisaż wystawy oraz wręczenie nagród.

 

Czytaj więcej...

Obraz Daniela w Belwederze

„Talentem można zaczarować płótno...." - zgodnie stwierdzili Ci, którym dane było podziwiać dzieła uczniów Liceum Plastycznego w Wodzisławiu Śl.

Podczas spotkania z samorządowcami, które odbyło się w ramach wizyty Prezydenta RP Andrzeja Dudy w naszym mieście, wręczone zostały gościom obrazy autorstwa Kasi Bugdol (klasa III LP) i Daniela Łuckiewicza (klasa IV LP).
W pocie czoła pracowali nasi młodzi artyści, by puste płótno napełnić treścią. I wznieśli się na wyżyny doskonałości. Zachwycili dojrzałością i umiejętnościami.
Kasia, wykorzystując technikę impastu, perfekcyjnie oddała jesienny klimat w pejzażu widoku bazyliki pszowskiej. Upominek ten otrzymał Wojewoda Śląski.
Obraz Daniela Łuckiewicza ozdobi ściany Belwederu lub znajdzie miejsce w kaplicy prezydenckiej. Został wręczony Prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie. A będzie kogo podziwiać.... Artysta czerpał inspirację z dzieła XVII w. malarza Francisco Zurbaràna. Po mistrzowsku ukazał postać św. Wawrzyńca (patrona Wodzisławia Śl.), ilustrując go w dostojnej szacie w kolorze czerwieni (symbol biskupiej godności). Jak wiemy, od zawsze malarze zatrudniali do pracy modeli. Tym razem i Daniel poprosił o współpracę - kolegę z klasy. Istotny element płótna stanowił fragment kraty, na której Święty został spalony. Głębia i powaga tematu, jaką udało się osiągnąć, to nie tylko zasługa wykorzystanego w pracy „złota", ale dowód wielkiego talentu Daniela.
Zapewne kiedyś jeszcze o „nich" usłyszymy! Gratulacje!

Indeks dla Daniela!

indeksdlaLuckiewicza1Daniel Łuckiewicz - uczeń wodzisławskiego Liceum Plastycznego znalazł się w gronie najlepszych uczniów szkół artystycznych w Polsce. Otrzymał indeks, a tym samym prawo wyboru Akademii Sztuk Pięknych w Polsce. Nie było łatwo. Najpierw przegląd makroregionalny w Katowicach... Konkurencja... praca... sukces!!! - kwalifikacja do III Ogólnopolskiego etapu Przeglądu Plastycznego. Daniel z najwyższą liczbą punktów okazał się niezwyciężony w dziedzinie malarstwa. Na zaproszenie Centrum Edukacji Artystycznej nasz wybitny artysta udał się 4 czerwca do Dłużewa - domu plenerowego ASP w Warszawie, gdzie przez 5 dni walczył o najwyższe trofea. Był warto. Zadania artystyczne z malarstwa, rysunku, rzeźby – wykonane doskonale, instalacja przestrzenna – świetnie, autoprezentacja – ujmująco. Nic dodać, nic ująć!
Profesorowie Akademii Sztuk Pięknych oraz Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu i Akademii Sztuki w Szczecinie nadzorowanych przez Ministra Kultury byli jednomyślni: indeks dla Daniela!

Aleksander zwyciężył w Powiatowym Konkursie Artystycznym

Aleksander Zieleźny, uczeń III klasy naszego Liceum Plastycznego zajął I miejsce w Powiatowym Konkursie Artystycznym "Moja Sienkiewiczomania". Aleksander namalował portret Henryka Sienkiewicza, który został doceniony przez komisję konkursową. W nagrodę nasz laureat pojedzie na wycieczkę do Brukseli ufundowaną przez Posła do Parlamentu Europejskiego Bolesława Piechę, który wraz ze Starostą Wodzisławskim Ireneuszem Serwotką objął honorowy patronat nad konkursem. 

Gratulujemy!