W ostatnim dniu odbywającego się w szkole tygodnia świadomości ekologicznej Climate Action Week grupa ochotników wybrała się na akcję sprzątania lasu w okolicach wodzisławskiej Baszty. O 10.00 uczniowie wyposażeni w worki do segregacji śmieci, rękawiczki oraz dobre chęci, wyruszyli w prawie ośmiokilometrową trasę. Sprzątanie trwało około 4 godzin wraz z przerwą na piknik, wysłuchanie prezentacji o historii baszty oraz lesie znajdującym się wokół niej. Uczniowie ćwiczyli w terenie rozpoznawanie rozmaitych gatunków drzew oraz szacunkowe określanie ich wieku.
Akcja bardzo spodobała się uczniom, a także pokazała jak istotne jest dbanie o las i poznawanie jego bogactwa. Był to czas poświęcony pomocy naturze i integracji zespołu Erasmus.
W ramach projektu Erasmus+ Generations Cycling 4 Inclusion & Climate Action zorganizowaliśmy wyjątkowe warsztaty kulinarne oparte na zasadzie zero waste -eliminowanie odpadów i wykorzystywanie wszystkich zasobów. Zatem: z obierek po ziemniakach, użytych do przygotowania placuszków ziemniaczanych zrobiliśmy kruszonkę ziemniaczaną w karmelu; z obierek po bananach - nawóz, zaś z samych bananów- chlebek bananowy; z karmelu, który pozostał na patelni - mleko karmelowe; z kaszy jaglanej z poprzedniego dnia - pudding waniliowy; z warzyw z rosołu - wytrawną pastę warzywną, a zieloną część rzodkiewek zmiksowaliśmy w pesto.
Przepisy w załączeniu. Spróbujcie sami!
Dziękujemy Pani Małgorzacie Czyż, specjalistce m.in. od kuchni Zero Waste, instagram@w_kuchni_gosh
Dziękujemy Dyrekcji Zespołu Szkolno - Przedszkolnego nr 7 w Wodzisławiu Śląskim za udostępnienie kuchni.
Dziękujemy Pani Dorocie Wojaczek i jej podopiecznym.
Siekali, obierali, myli, piekli, smażyli, sprzątali, przyprawiali, kosztowali, częstowali: Julia Balińska, Aleksandra Bednorz, Jakub Czyż, Amelia Kaczmarz, Magdalena Kucza, Oliwia Mężyk, Tytus Orszulak, Klaudia Przyczka, Jakub Wlazeł.
W związku z odbywającym się tydzień temu Climate Action Week, nasz erasmusowy zespół zorganizował akcję szkolnego second handu. Wydarzenie miało miejsce przy bocznym wejściu do szkoły, gdzie rozłożyliśmy nasze stoisko z używaną odzieżą, biżuterią i książkami oddanymi przez uczniów i nauczycieli na cele charytatywne. Oprócz promowania ponownego użycia niepotrzebnych nam przedmiotów oraz ograniczenia konsumpcji, chcieliśmy wesprzeć środowisko naturalne. Pieniądze uzyskane w trakcie akcji – 397 złotych - postanowiliśmy przeznaczyć na symboliczną adopcję rysia, o której dowiedzieliśmy się ze strony internetowej WWF.
Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie. Możemy śmiało powiedzieć, że akcja okazała się sukcesem i spotkała z aprobatą uczniów i nauczycieli. Mamy nadzieję, że przekonacie się o swojej sprawczości i realnym wpływie jaki nasza akcja wywarła na odbudowę populacji rysi w Polsce.
Zapraszamy do oddania głosu na najciekawsze logo projektu “Generations Cycling for Inclusion and Climate Action. 2022-2025”.
Czternastu uczniów II LO oraz LSP w Wodzisławiu Śląskim wzięło udział w konkursie na najlepszy symbol graficzny projektu Erasmus+ realizowanego przez naszą szkołę.
Z puli przedłożonych prac komisja konkursowa w składzie: dyrektor Wojciech Komorek, Monika Kołodziej-Mrosek, Małgorzata Bednarczuk-Bukowska i Joanna Dziwoki wybrała 6 najlepszych projektów, które przeszły do kolejnego etapu konkursu.
Od czwartku, 9 lutego 2023 można będzie podziwiać prace naszych uczniów jak i inne projekty logo przygotowane przez naszych projektowych partnerów na Instagramie oraz oddać swój głos na te prace, które wydają Wam się najlepsze.
Zapraszamy uczniów naszej szkoły do udziału w konkursie na logo projektu Erasmus+ "Generations Cycling for Inclusion and Climate Action. 2022-2025". Termin składania prac upływa 22 grudnia 2022 roku, na autora zwycięskiego projektu czeka atrakcyjna nagroda. Szczegóły w regulaminie.
Strona 1 z 2