Prace naszych utalentowanych uczniów z Liceum Sztuk Plastycznych trafiły już do pierwszych szczęśliwych odbiorców! Kubuś Puchatek, Luluś i Bluey zamieszkali na dobre w Miejskim Żłobku „Serduszko” w Radlinie, gdzie od teraz będą cieszyć oko i serce najmłodszych.
Serdecznie dziękujemy Pani Dyrektor za ciepłe przyjęcie i troskliwą opiekę nad naszymi bajkowymi arcydziełami!
A to jeszcze nie koniec!
Uczniowie drugiej klasy Liceum Sztuk Plastycznych wzięli udział w wyjątkowym projekcie artystycznym „Kopalnia ROW na płótnie. Największa kopalnia węgla kamiennego w Polsce”, którego pomysłodawcą był Dawid Panic.
27 maja 2025 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Pszowie odbył się wernisaż wystawy malarskiej. Prace młodych artystów pięknie prezentowały się w odrestaurowanej przestrzeni po byłej kopalni Anna, tworząc niezwykłą atmosferę łączącą sztukę z przemysłowym dziedzictwem regionu. Już od 7 czerwca przez cały miesiąc wystawę będzie można oglądać w Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku. Serdecznie gratulujemy wszystkim zaangażowanym w projekt i zachęcamy do odwiedzenia tej wyjątkowej ekspozycji!
W dniach 12–16 maja 2025 klasy 3C i 3D ruszyły na pełną przygód wycieczkę w Bieszczady. A że pogoda dopisała, a humory jeszcze bardziej – działo się naprawdę sporo! Na dobry początek – elegancja w stylu retro. Uczniowie odwiedzili zamek w Łańcucie, zwiedzili również imponującą wozownię, gdzie powóz mógłby zawstydzić niejedną współczesną limuzynę. Następnego dnia – zmiana klimatu: Połonina Wetlińska powitała nas świeżym powietrzem i lekkim zadyszką. W nagrodę – odpoczynek w Schronisku Puchatek i spektakularne widoki. A po zejściu – autokarowy przelot przez legendarną Pętlę Bieszczadzką.
Sanok przyjął Tischnerowców z historią i kulturą: cerkwie, miasto i Skansen, gdzie można było się przenieść w czasie bez maszyny czasu. Na dokładkę – spacer do Polańczyka, czyli relaks z widokiem.
Finał? Z przytupem! Rejs statkiem po Jeziorze Solińskim, a potem przejazd nowoczesną kolejką linową nad zaporą. I choć nogi bolały, a plecaki robiły się coraz cięższe – uśmiechy nie znikały z twarzy.
Wycieczka była nie tylko okazją do poznania piękna południowo-wschodniej Polski, ale też do integracji, śmiechu i niezapomnianych wspomnień. Tischner po raz kolejny pokazał, że potrafi łączyć naukę, kulturę i dobrą zabawę.
W naszej szkole rozwijamy się na wielu płaszczyznach. Oprócz tej intelektualnej, nie zapominamy o tym, co czyni nas ludźmi – o wrażliwości i otwartości na potrzeby innych, zwłaszcza tych najmłodszych. Sprawić komuś radość, wywołać uśmiech na twarzy – to naprawdę bezcenne.
Dlatego z okazji Dnia Dziecka postanowiliśmy zrobić coś wyjątkowego. Bezinteresownie, z potrzeby serca – bo nic nie daje tyle szczęścia, co radość drugiego człowieka. Uczniowie Liceum Sztuk Plastycznych, pod czujnym okiem pani Sandry Szyszki i pani Magdaleny Fidyki, chwycili za pędzle i farby, by stworzyć kolorowe postaci z bajek.
Jakie były efekty naszej akcji? O tym przekonacie się już wkrótce!
23 maja uczniowie klasy 2b wyruszyli w fascynującą podróż po zakamarkach polskiego wymiaru sprawiedliwości. Dzięki życzliwości pracowników Sądu Rejonowego w Wodzisławiu Śląskim i w ramach ogólnopolskiej inicjatywy Nocy Otwartych Sądów, młodzież miała okazję zobaczyć na własne oczy, jak naprawdę wygląda praca w sądzie – nie z podręczników, ale od środka! Zwiedzanie rozpoczęło się od poznania najważniejszych przestrzeni budynku – dziedzińca, korytarzy, aż po samą salę rozpraw, w której uczniowie wcielili się w rolę… no właśnie – kogo tylko chcieli! Przez chwilę każdy mógł zostać sędzią, adwokatem, prokuratorem, a nawet – dla odważnych – oskarżonym. Emocji nie brakowało! Przewodniczki – doświadczone pracowniczki sądu – z pasją opowiadały o ścieżkach kariery w zawodach prawniczych. Uczniowie poznali nie tylko kulisy pracy sędziego czy radcy prawnego, ale również mniej znane, a niezwykle istotne funkcje, jak pracownik administracji sądowej.Całość dopełniły autentyczne historie z lokalnych sal rozpraw – od emocjonujących spraw rozwodowych po mroczne opowieści o ostatnich przypadkach kary śmierci w Wodzisławiu Śląskim. Spotkanie skłoniło wielu uczniów do głębokich refleksji – nie tylko nad prawem, ale też nad etyką, odpowiedzialnością i społeczną rolą sądu.
To była lekcja, która zostanie z nami na długo – nie tylko dzięki nowej wiedzy, ale i dzięki wyjątkowej atmosferze, jaką stworzyli pracownicy sądu. Dziękujemy za inspirującą podróż do świata prawa i sprawiedliwości!
Uczniowie naszej szkoły postanowili na chwilę zamienić szkolne ławki na… podróżnicze przygody! W ramach wiosennego wyjazdu odwiedzili Toruń, Gdańsk, Hel oraz Łódź – i to była prawdziwa mieszanka nauki, zabawy i niezapomnianych wspomnień. W Toruniu przywitał ich zapach świeżych pierników i duch Mikołaja Kopernika. Uczniowie nie tylko spacerowali po urokliwym Starym Mieście, ale też próbowali swoich sił na warsztatach wypieku pierników – i choć nie każdy wypiek wyglądał jak z cukierni, to każdy smakował jak domowe szczęście.
W Gdańsku nie zabrakło morskiej bryzy i historii, która dosłownie wypełnia uliczne zakamarki. Spacer Długim Targiem, zdjęcia z Neptunem i oczywiście – gofry nad Motławą! A wieczorem integracja na plaży, bo wiadomo – piasek w butach to znak, że wyjazd się udał.
Hel zaskoczył wszystkich – nie tylko wiatrem, który potargał fryzury nawet najbardziej odpornym, ale też fokarium, gdzie uczniowie z zachwytem podglądali morskie ssaki w akcji. Jednogłośna opinia? Foki kradną serca!
Na koniec – Łódź, miasto kontrastów, murali i filmowej historii. Spacer po ul. Piotrkowskiej, zabawa w EC1, a niektórzy wypatrzyli nawet ślady dawnych planów zdjęciowych. Łódź pokazała swoje nowoczesne i artystyczne oblicze – idealne dla uczniów z duszą kreatywną.
– Najlepszy moment? Chyba każdy! No, może oprócz porannego wstawania… – śmieje się jedna z uczestniczek.
Wyjazd nie tylko zintegrował uczniów, ale dał im okazję do odkrywania Polski z innej perspektywy – pełnej śmiechu, przyjaźni i ciekawości świata.