ZESPÓŁ SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH

w Wodzisławiu Śląskim

II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi i Integracyjnymi im. ks. prof. J. Tischnera Liceum Sztuk Plastycznych im. O. Boznańskiej
II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi i Integracyjnymi
im. ks. prof. Józefa Tischnera
Liceum Sztuk Plastycznych im. Olgi Boznańskiej 
  • Perspektywy

WYCIECZKA DO WARSZAWY W RAMACH PROJEKTU AKTYWNA NAUKA

28 lutego ostatnia grupa młodzieży uczestniczącej w projekcie „Aktywna nauka" (zajęcia z matematyki lub fizyki) głównie z klas 1a, 1d i 1b pojechała na wycieczkę do Warszawy.
Najpierw zwiedzaliśmy Centrum Nauki Kopernik :)
Większość z nas przygodę „z Kopernikiem" rozpoczęła od zwiedzania galerii Re:generacja.
Galeria RE: generacja jest unikatowym przedsięwzięciem Centrum Nauki Kopernik. Jej pionierski charakter wynika ze świadomego adresowania ekspozycji do niezwykle wymagającej grupy odbiorców: nastolatków i tzw. „młodych dorosłych". Drugim nowatorskim aspektem tej galerii jest połączenie nauk społecznych, humanistycznych z najnowszymi gałęziami nauki i techniki, jak biotechnologia, robotyka, energetyka odnawialna czy technologie informatyczne.

Czytaj więcej...

Wycieczka do Warszawy w ramach projektu Aktywna Nauka

13 lutego kolejna grupa młodzieży uczestniczącej w projekcie „Aktywna Nauka" (zajęcia z matematyki lub fizyki) głównie z klas 3a i 3d pojechała na wycieczkę do Warszawy. 

W czwartek zobaczyliśmy Muzeum Historii Żydów Polskich i Pałac Kultury. Zwiedziliśmy Muzeum Techniki oraz Muzeum Powstania Warszawskiego.
W piątek od rana zwiedzaliśmy Centrum Nauki Kopernik. 

W laboratorium chemicznym na zajęciach pt „Szybkie i wściekłe...reakcje" badaliśmy działanie katalizatorów. W laboratorium fizycznym z zajęciach pt „Władcy świat(ł)a" testowaliśmy możliwości laserów. Doświadczenia wykonywaliśmy osobiście w grupach dwuosobowych pod opieką pracowników centrum. Były naprawdę ciekawe i nikt się nie nudził.

 

Byliśmy w Teatrze Robotycznym na spektaklu „O Królewiczu Ferrycym i Królewnie Krystali" Stanisława Lema...

„Humanoidalni artyści mówiący dialogami z Lema lub objaśniający wielowymiarowość.
Roboty, a dokładnie RoboThespiany, powstały w brytyjskiej firmie Engineered Arts Ltd. Zaprogramowanie każdego z nich trwało pół roku. W stworzonych przez Centrum Nauki Kopernik sztukach gra trzech robotycznych aktorów, a głosów użyczają im m.in. Piotr Fronczewski, Marian Opania, Wiktor Zborowski i Marta Lipińska."

Czytaj więcej...

Aktywna Nauka - kolejna wycieczka do Krakowa

4 lutego na wycieczkę do Krakowa pojechali uczniowie klas pierwszych – Ic oraz Id.

an krakow 1

 

Zaczęliśmy od spaceru: Wawel, Trakt Królewski, Rynek...

Później zwiedzaliśmy...


W Nowych Sukiennicach podziwialiśmy obrazy wielu wspaniałych malarzy, między innymi Jana Matejki, Marcelego Bacciarelliego, Piotra Michałowskiego, Aleksandra Gierymskiego oraz obejrzeliśmy wystawę majoliki z Nieborowa.
W Kamienicy Szołayskich na wystawie „Szuflada Szymborskiej" mieliśmy okazję odkrywać zawartość szuflad pani Wisławy.


„...Wystawa jest rodzajem scenografii, trójwymiarowego kolażu, w którym przedmioty należące do Poetki zderzone są z cytatami z twórczości, fotografiami osób, rzeczy i miejsc. Prowadzą one widza w jej prywatny świat poetyckiej wyobraźni i intelektualnych inspiracji..."

 

Czytaj więcej...

Wycieczka do Krakowa w ramach projektu Aktywna Nauka

20 grudnia grupa uczniów z klas IIa, IIb, IId, IIId i IIIe pojechała do Krakowa na spektakl w Teatrze im. J. Słowackiego. Była to nagroda za aktywny udział w zajęciach z retoryki.

Odwiedziliśmy również jeden z oddziałów Muzeum Narodowego w Krakowie – Nowe Sukiennice. Trzeba przyznać, że zgromadzone tam obrazy – zwłaszcza pięknie odrestaurowany „Hołd pruski" Jana Matejki – wywarły na nas ogromne wrażenie. Pospacerowaliśmy po rynku, byliśmy na Jarmarku Bożonarodzeniowym. Najwytrwalsi zwiedzili jeszcze wystawę szopek krakowskich, a nawet zajrzeli do „Szuflady".

Wieczorem obejrzeliśmy spektakl muzyczny „Ziemia obiecana". Był świetny – może szkoda, że to dzieło Reymonta nie jest już naszą szkolną lekturą.

Wycieczka do Warszawy w ramach projektu Aktywna Nauka

19 kwietnia grupa uczniów z klas IIIc i IIIb pojechała do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Była to nagroda za aktywny udział w zajęciach z matematyki projektu Aktywna Nauka.

Znad Wisły, wzdłuż ciekawego gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej przeszliśmy się na Plac Józefa Piłsudskiego – udało nam się zobaczyć uroczystą odprawę wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Później jeszcze wędrówka pod Pałac Prezydencki, rzut oka na Stadion Narodowy – i już idziemy do „Kopernika".
Zwiedzanie rozpoczynamy od pracy w laboratoriach – fizycznym i chemicznym. Zajęcia są naprawdę ciekawe i nikt się nie nudzi.
W laboratorium fizycznym badamy właściwości ciekłego azotu i jego wpływ na otoczenie. Udaje się nam również zmusić nadprzewodnik do fruwania w powietrzu. Wyniki badań własnoręcznie filmujemy i opisujemy na komputerach – materiały otrzymane na płytce są ciekawą pamiątką z wycieczki.
W laboratorium chemicznym badamy własności polimerów. Produkujemy też styropian.
Potem czas na indywidualne zwiedzanie „Kopernika" – każdy znalazł tu coś ciekawego dla siebie.
Wróciliśmy bardzo zmęczeni – wyprawa trwała ponad 20 godzin, ale zadowoleni. Tym bardziej, że niektórzy pierwszy raz byli w Warszawie.