Znamy już laureatów XII edycji Pikniku Malarskiego „Sielskie klimaty 2017”. który odbył się 5 października 2017 roku w Chorzowskim Parku Etnograficznym, gromadząc licznie uczestników różnej kategorii wiekowej z całego obszaru województwa śląskiego. Nasze Liceum Plastyczne godnie reprezentowała spora, bo 37 - osobowa grupa uczniów. Wszystkim artystom gratulujemy zdobycia kolejnego doświadczenia pracy malarskiej w plenerze zmiennym w warunki i niezmiennie kształtującym, tak bezcenne cechy osobowości twórczej jak: wytrwałość, pomysłowość, kreatywność.
Na poplenerowej wystawie w galerii Zespołu Szkół Plastycznych w Katowicach prezentowanych jest aż 369 obrazów. 3 listopada 2017 roku o godzinie 12.00 odbędzie się finisaż wystawy oraz wręczenie nagród.
„Talentem można zaczarować płótno...." - zgodnie stwierdzili Ci, którym dane było podziwiać dzieła uczniów Liceum Plastycznego w Wodzisławiu Śl.
Podczas spotkania z samorządowcami, które odbyło się w ramach wizyty Prezydenta RP Andrzeja Dudy w naszym mieście, wręczone zostały gościom obrazy autorstwa Kasi Bugdol (klasa III LP) i Daniela Łuckiewicza (klasa IV LP).
W pocie czoła pracowali nasi młodzi artyści, by puste płótno napełnić treścią. I wznieśli się na wyżyny doskonałości. Zachwycili dojrzałością i umiejętnościami.
Kasia, wykorzystując technikę impastu, perfekcyjnie oddała jesienny klimat w pejzażu widoku bazyliki pszowskiej. Upominek ten otrzymał Wojewoda Śląski.
Obraz Daniela Łuckiewicza ozdobi ściany Belwederu lub znajdzie miejsce w kaplicy prezydenckiej. Został wręczony Prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie. A będzie kogo podziwiać.... Artysta czerpał inspirację z dzieła XVII w. malarza Francisco Zurbaràna. Po mistrzowsku ukazał postać św. Wawrzyńca (patrona Wodzisławia Śl.), ilustrując go w dostojnej szacie w kolorze czerwieni (symbol biskupiej godności). Jak wiemy, od zawsze malarze zatrudniali do pracy modeli. Tym razem i Daniel poprosił o współpracę - kolegę z klasy. Istotny element płótna stanowił fragment kraty, na której Święty został spalony. Głębia i powaga tematu, jaką udało się osiągnąć, to nie tylko zasługa wykorzystanego w pracy „złota", ale dowód wielkiego talentu Daniela.
Zapewne kiedyś jeszcze o „nich" usłyszymy! Gratulacje!
9 października klasy IIB i IIE wzięły udział w projekcji filmu „Syn Szawła”, będącego częścią ogólnopolskiego programu edukacji filmowej – WIĘCEJ NIŻ LEKCJA, WIECEJ NIŻ KINO.
Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej to odbywające się co miesiąc przez cały rok szkolny projekcje kinowe dla uczniów, realizowane w ramach cykli tematycznych dostosowanych do wszystkich etapów edukacyjnych. Pokazy poprzedzają prelekcje multimedialne wprowadzające uczestników w tematykę konkretnego filmu.
Projekt ten jest doskonałym sposobem na przełamanie rutyny i schematu szkolnych zajęć.
Proponuje nieszablonowe filmy, których dobór został starannie przemyślany, uczy otwartości na świat i dotyka jego problemów. Rozwija umiejętność krytycznego myślenia oraz właściwej interpretacji zjawisk medialnych.
Pierwszym filmem, z którym zapoznali się uczniowie, był wspomniany obraz węgierskiego reżysera L. Nemesa „Syn Szawła”, nagrodzony Złotym Globem dla najlepszego filmu zagranicznego w 2016 roku oraz Grand Prix Festiwalu w Cannes w 2017.
Kolejne propozycje filmowe to, między innymi, „Ida”, „Powidoki” czy „Pokot”. Z niecierpliwością czekamy na następne spotkanie, które odbędzie się już w listopadzie.