Już w czwartek, 8 listopada, wiele wydarzeń w ramach naszego corocznego językowego projektu edukacyjnego, które w swojej tematyce tym razem będą nawiązywać do wolności, godności i niepodległości:
- warsztaty językowe prowadzone przez Irlandczyka, Marka Hendersona, oraz Amerykankę, Ashley Hinkleman;
- prelekcja wygłoszona przez przedstawiciela Muzeum Śląskiego w Katowicach, pana Jana Sasora;
- wykłady dr Lucyny Marcol-Cacoń z Instytutu Języków Romańskich i Translatoryki Uniwersytetu Śląskiego oraz dra Daniela Vogla z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu;
- sesja naukowa "Dwie drogi do niepodległości" realizowana w ramach współpracy ze Sportową Szkołą Podstawową nr 2 im. KEN w Radlinie;
- zajęcia prowadzone przez uczniów-asystentów nauczycieli (Architekci wolności, Zburzenie Muru Berlińskiego kluczem do zjednoczenia i wolności słowa, Escape room);
- konkurs leksykalny "Hiszpański w Tischnerze - 100 słów na 100-lecie odzyskania niepodległości";
- lekcje tematyczne przeprowadzone przez nauczycieli językowców;
- wystawy.
Życzymy wielu wrażeń i przemyśleń
Julia Kotula oraz Dominika Wilk, uczennice klasy III OSSP, zostały laureatkami V edycji Wojewódzkiego Konkursu Języka Angielskiego English Vocabulary Genius. Dziewczyny zajęły wysokie, II miejsce i zostaną uhonorowane na uroczystej Gali Wręczenia Nagród 26 listopada 2018 r. Gratulujemy!
24 października uczniowie Liceum Plastycznego po raz kolejny odwiedzili swoich przyjaciół ze Slezkiego Gimnazjum w Opawie. Spotkanie odbyło się w ramach realizowanego w szkole projektu transgranicznego pt. „Lomography – interesting way of learning". Działanie miało charakter typowo warsztatowy. Partner czeski przygotował wykłady i warsztaty w Slezkim Uniwersytecie w Opawie a tematem przewodnim było światło w fotografii. Niezwykle ciekawe okazały się warsztaty w uczelnianym atelier fotograficznym i pokoju zwanym "camera obscura". Następne spotkanie 12 grudnia!!!
Uczniowie naszego Liceum Plastycznego wzięli udział w konkursie plastycznym pt. XIII Piknik Malarski "Sielskie Klimaty 2018". W kategorii szkół artystycznych (klasy młodsze) dwoje uczniów może poszczycić się sukcesem: Marta Żmudzińska zdobyła II nagrodę, a Kacper Musur wyróżnienie.
Bardzo się cieszymy i gratulujemy sukcesu.
We wtorek 23 października br. uczniowe klas IIb i IId wraz z panią Sonią Rączką oraz Danutą Woźnicą mieli przyjemność uczestniczyć w jednodniowej wycieczce do stolicy. Wszystko to dzięki uprzejmości ucznia z kl. IId, Jakuba Orzechowskiego, który jest aktywnym działaczem politycznym.
W Warszawie uczniowe zwiedzili Sejm, gdzie przez chwilę udało im się być świadkami obrad w Sali Posiedzeń. Dowiedzieli się również o rozmieszczeniu budynków Sejmu oraz usłyszeli krótką historię o każdym z nich. Szczególnym doznaniem była też obecność na parlamentarnym korytarzu, który dotąd znany był im jedynie z telewizji. Następnie grupa udała się na ciepły posiłek, po czym pojechała do Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL-u. Tam uczniowie mieli zaszczyt uczestniczyć w prawdziwie wzruszającej lekcji historii o bohaterach naszego kraju.
Pomimo niesprzyjających warunków pogodowych wycieczka była bardzo przyjemna.