W ubiegłym tygodniu mieliśmy zaszczyt gościć w naszych murach naszego absolwenta - Mateusza Sidorowicza. Mateusz zademonstrował nam urządzenie, które sam skonstruował - drukarkę 3D. Technologia wydruku trójwymiarowego istotnie różni się od tradycyjnego wydruku, co mogli zaobserwować uczniowie obecni na spotkaniu. Zbudowanie takiego urządzenia wymaga ogromnej precyzji i wytrwałości. Sam Mateusz przyznał, że skonstruowanie i dopracowanie drukarki zajęło mu ponad miesiąc.
A jakie są zastosowania wydruku 3D? "Społeczeństwo nie dostrzega jeszcze możliwości jakie daje nam wydruk trójwymiarowy. Dziś możemy wydrukować już niemal wszystko, trzeba to tylko zaprojektować" mówi Mateusz i wymienia takie dziedziny życia jak medycyna, architektura, gastronomia...
Nasz absolwent zdecydował się niedawno na uruchomienie własnej firmy w Wodzisławiu Śląskim i, jak twierdzi, na brak pracy nie może narzekać. Z prawdziwą pasją w głosie opowiada o zrealizowanych już zleceniach. "Czasem łatwiej jest wydrukować część zamienną do urządzenia, niż czekać na jej sprowadzenie od producenta" opowiada. Zapytany o to, czy planuje zbudować kolejną drukarkę odpowiada... że ją wydrukuje.
Mateusz ukończył naukę w II Liceum Ogólnokształcącym 5 lat temu. Dziś ma 24 lata i jest doskonałym dowodem na to, że warto mieć ambitne pomysły i dążyć do realizacji swoich marzeń.
W zeszły wtorek po raz pierwszy naszą szkołę odwiedziła Klaudia Draga, uczennica klasy Id. Klaudia rok temu uległa poważnemu wypadkowi, w wyniku którego doznała ciężkiego urazu mózgu. Jej stan wymaga rehabilitacji, która pomoże jej odzyskać sprawność. To dla niej w lutym zorganizowaliśmy koncert charytatywny, na którym gościliśmy wielu młodych artystów chcących pomóc swojej rówieśniczce.
Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie zorganizował w tym roku cykl konkursów dotyczący postaci bł. Jana Pawła II, w którym udział wzięli także uczniowie naszej szkoły zajmując wysokie miejsca.
Nicola Zamorowska z klasy IIe, zajęła I miejsce w konkursie na prezentację multimedialną nt. Światowych Dni Młodzieży "Jutrzenka nowego świata"
Również Nicola Zamorowska (IIe) zajęła I miejsce, a Kinga Nikonowicz (Ib) - II miejsce, w konkursie na esej "Przyszłość w rękach młodych".
W konkursie plastycznym na album dotyczący wybranej postaci świętego zatytułowanym "Owoce świętości", I miejsce zajęły:
Karina Piechaczek (IIIe) za album nt. męczeństwa Maksymiliana Kolbe, Jerzego Popiełuszki i Jana Pawła II oraz Anna i Aleksandra Stręk i Iwona Piaszczyk (ILP) za album o Albercie Chmielowskim.
W tym samym konkursie Klaudia Bażan (ILP) zajęła miejsce III za album o Faustynie Kowalskiej.
Gratulujemy laureatkom!
Dnia 7 marca 2014 roku odbył się wojewódzki etap Olimpiady Teologii Katolickiej. Szkołę reprezentowały: Zuzanna Bura (IIa) oraz Katarzyna Sankala (Ib).
Z prawdziwą przyjemnością informujemy, że uczennica Liceum Plastycznego, Maria Bugdoł otrzymała II nagrodę w kategorii "Grafika warsztatowa" za pracę pod tytułem "Mój inny - tacy sami" w Międzynarodowym Konkursie Międzykulturowe Poszukiwania w Sztuce "Mój inny". Konkurs promował ideę tolerancji i walki z uprzedzeniami, niechęcią, dezaprobatą, ksenofobią i niewiedzą. W konkursie wzięło udział 493 uczniów z wszystkich typów szkół plastycznych stopnia średniego z Polski, Czech, Słowacji i Białorusi.
Serdecznie gratulujemy!