Strona główna Ogólnokształcąca Szkoła Sztuk Pięknych
W oczekiwaniu na werdykt jury uczestnicy konkursu mieli okazję posłuchać fragmentu „Małego Księcia” Antoine’a de Saint-Exupéry w wykonaniu Aleksandry Skóra z klasy II LP oraz rodzinnego koncertu na skrzypcach i keyboardzie w wykonaniu Rafała Rodzonia z klasy II a oraz jego mamy. Muzycy zagrali standardy muzyki francuskiej, a na koniec wszyscy uczestnicy zaśpiewali piosenkę: „Champs-Elysées". Uczniowie liceum uczący się języka francuskiego przygotowali słodki poczęstunek: ciasta, ciasteczka, rogaliki, naleśniki. Mogli je skosztować uczestnicy konkursu oraz uczniowie.
Gratulujemy uczniom wygranej i dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w tym konkursie.
Merci à tous ceux qui ont travaillé pour ce concours.
Ogłoszono również wyniki konkursu na najładniejszy strój hiszpański. Komisja konkursowa zdecydowała, że
I miejsce otrzyma Rozalia Tomanek,
II miejsce Karolina Białecka,
a III miejsce Paulina Przybyła.
Serdecznie gratulujemy!
Tuż przed wiosenną przerwą świąteczną odbyły sie obchody Dnia Patrona. Dzięki połączeniu tradycji z nowoczesnością już u wejścia witał wszystkich Józef Tischner jako rajdowiec i motocyklista.
Cała społeczność szkolna wzięła udział w spotkaniu z panem Markiem Szołtyskiem, który dywagował, co by było gdyby Tischner był Ślązakiem i udowadniał, że monopolu na mądrość Grecy nie mają, bo poszli w ich ślady górale z Tischnerem na czele, a i Ślązacy nie zostają w tyle.
W kąciku poświęconym naszemu patronowi zebrali się przedstawiciele wszystkich klas, by powalczyć o tytuł Zdrowo TISCH'niętych. Zadanie polegało na odgadnięciu hasła odnoszącego sie do prac wykonanych przez uczniów, które przestrzegają przed konsumpcjonizmem. Nagroda (kosz pełen jabłek) powędrował do klasy II a, ale wszyscy uczestnicy zadaniu podołali więc tytuł zdobyli.
Hasło brzmi:" Jak wiele jest rzeczy, których potrzeby nie odczuwam" i jest zaczerpnięte z "Żywotów i poglądów słynnych filozofów" Diogenesa Laertiosa, z której to pracy Tischner czerpał garściami pisząc "Filozofię po góralsku".
Józef Tischner prowadził msze dla przedszkolaków w towarzystwie misia, którego brał na przechowanie najgrzeczniejszy przedszkolak, a u nas wszyscy byli grzeczni więc Szołtysek przybył z całą walizą zabawek!
Sejm RP, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Narodowe, Starówka, Łazienki Warszawskie, Krakowskie Przedmieście i Nowy Świat - to miejsca, które młodzież naszej szkoły- uczniowie klasy IIa oraz Ia II LO zobaczyła dzięki wygranej w Śląskiej Lidze Debat Antysmogowych w Katowicach. Nagrodę dla klas zdobyli: Alicja Wdzienczny, Artur Markiel, Dawid Taszarek i Karol Więckowski.
Sponsorem nagrody- wizyty studyjnej w Sejmie RP była Pani Poseł Monika Rosa.
Pani Monika Rosa oraz Pani Katarzyna Lubnauer poświęciły nam chwilę swojego czasu i spotkały się z nami osobiście w sali sejmowej.
Warto było pozostać na dłużej w stolicy i zobaczyć inne ciekawe miejsca.
15 marca 2018 r. w naszej szkole odbył się Powiatowy Konkurs Poznajemy kulturę Hiszpanii i Włoch. Do udziału w konkursie zaproszono uczniów klas drugich i trzecich gimnazjów oraz klas siódmych szkół podstawowych. Wydarzenie to odbyło się pod honorowym patronatem Powiatowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Wodzisławiu Śląskim, a swoją obecnością zaszczyciła nas pani Katarzyna Weiss, doradca metodyczny języka angielskiego.
W konkursie wzięło udział 36 uczniów z Żor, Pszowa, Czyżowic i Jastrzębia-Zdroju. Uczestnicy musieli wykazać się wiedzą z wybranego kraju w zakresie kultury.
Z wiedzy o kulturze Hiszpanii
I miejsce zdobyła Magdalena Kowalska ze Szkoły Podstawowej im. Woźniaka w Czyżowicach
II miejsce zdobył Szymon Jamka ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Pszowie
III miejsce zdobyła Pola Tannenberg ze Szkoły Podstawowej im. Woźniaka w Czyżowicach.
Z wiedzy o kulturze Włoch
I miejsce zdobyła Hanna Kurzeja z Gimnazjum nr 1 im. Karola Miarki w Żorach
Małgorzata Tatar z Gimnazjum nr 1 im. Karola Miarki w Żorach
Anna Szczyrba ze Szkoły Podstawowej im. Woźniaka w Czyżowicach
II miejsce zdobyła Martyna Mach z Gimnazjum nr 1 im. Karola Miarki w Żorach.
Nasi goście, po napisaniu testów konkursowych, mogli posłuchać prelekcji przygotowanych przez nauczycielki naszej szkoły na temat najciekawszych hiszpańskich świąt, przekonać się jak pięknym krajem są Włochy.
Dla wszystkich uczestników oraz nauczycieli opiekunów przygotowany został słodki poczęstunek.
Gratulujemy zwycięzcom i serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz ich opiekunom.
W poniedziałek 26.03.2018 r. w naszej szkole świętujemy Dzień Hiszpański.
W programie m.in.:
- Degustacja potraw hiszpańskich w godz.8:50-13:20
- Nauka słówek hiszpańskich – 8:50 – 9:35 – sala 0.01
(osoby chętne do udziału prosimy o zgłaszanie się do p. Zofii Sekuły najpóźniej do piątku do godziny 10.30, liczba miejsc ograniczona - maksymalnie 20 osób)
- Prelekcja Pani mgr Aleksandry Hasior z ATH w Bielsku Białej pt: Popkultura Hiszpanii (muzyka, kino i sztuka hiszpańska) w godz.9:45-10:30 (klasa 1,a,b,c,) i 10:35-11:20 (klasa 2OS, 3OS, 1LP ) sala 0.01
- Prelekcja Pani mgr Anny Gryglaszewskiej z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach pt: "Najważniejsi bohaterowie literatury hiszpańskiej okresu średniowiecza, renesansu i baroku." w godz.11:40-12:25 (klasa 2LP,2ca i 12:35-13:20 (klasa 2ed, 2b) sala 0.01
- Konkurs na najbardziej oryginalny strój hiszpański
Serdecznie Was zachęcamy do przebrania w strój hiszpański, tym bardziej, że przebranie w tym dniu będzie nagrodzone.
Prosimy delegatów wybranych przez poszczególne klasy o przybycie na 7. godzinie lekcyjnej na uroczyste zakończenie Dnia do sali 2.52.
Przypominamy, że 22 marca 2018 (czwartek) odbędzie się zebranie rodziców uczniów klas maturalnych:
godz. 17.00 - spotkanie z Dyrektorem Szkoły
godz. 17.30 - spotkanie z wychowawcami klas
godz. 18.00 - 19.00 - konsultacje z nauczycielami klas maturalnych LO
Nauka biologii czy chemii nie musi być nudna i trudna. Przekonali się o tym uczniowie klasy IIIc II LO im. ks. prof. J. Tischnera w Wodzisławiu Śląskim, którzy 6 marca bieżącego roku uczestniczyli w zajęciach laboratoryjnych z mikrobiologii w szpitalu w Wodzisławiu Śląskim.
Uczniowie mogli zapoznać się z tajnikami zawodu diagnosty laboratoryjnego, prowadzili obserwacje mikroskopowe, zapoznali się z ofertą badań wykonywanych w laboratorium. Ponadto przyglądali się pracy ratowników medycznych, którzy pokazali im wyposażenie karetki pogotowia ratunkowego i opisali najczęstsze przyczyny ich interwencji. Ostatnim miejscem odwiedzonym przez uczniów był oddział ortopedii, gdzie obejrzeli przyrządy ortopedyczne, a nawet wcielili się w rolę chorego z urazem ręki.
Były to pierwsze z cyklu zajęć na terenie Powiatowego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Wodzisławiu Śląskim, których celem jest preorientacja zawodowa czyli wskazanie młodym ludziom wachlarza zawodów okołomedycznych, które w przyszłości mogą wybrać. Kolejne zajęcia wkrótce.