Strona główna Ogólnokształcąca Szkoła Sztuk Pięknych
W roku szkolnym 2017/2018 przeprowadzono XIII ogólnopolską edycję przeglądów prac z rysunku, malarstwa i rzeźby zorganizowaną przez Centrum Edukacji Artystycznej.
W przeglądach uczestniczyły wszystkie szkoły artystyczne z całej Polski. Makroregionalny etap poprzedzony jest szkolnym obowiązkowym przeglądem na którym szkolna komisja wybiera reprezentantów klasy III. Przeglądy odbywały się w czterech makroregionach, nasza szkoła należy do makroregionu południowo – zachodniego. Konkurs odbywał się w Zespole Szkół Plastycznych w Katowicach. Prace uczniów oceniała komisja w składzie: przew. Prof. Zbigniew Szot- UA Poznań, prof. Aleksander Zyśko – ASP Wrocław, prof. Jerzy Nowakowski – ASP Kraków, prof. Janusz Karbowniczek – ASP Katowice, prof. Roman Pietrzak – ASP Warszawa, prof. Roman Pietrzak- ASP Kraków. Każdy z uczniów prezentował przywiezione ze sobą prace oraz wykonywał pracę na miejscu z poszczególnych dziedzin.
W tym roku nasze Liceum Plastyczne uplasowało się na 34 miejscu na 65 ocenianych w ciągu ostatnich 10 lat szkół. Uzyskaliśmy 64,5 punkty wyprzedzając wiele innych renomowanych szkół jak np. ZSP Częstochowa, LP Gdańsk, LP Szczecin oraz najbliższe nam Licea Plastyczne w Raciborzu, Zabrzu i Cieszynie. Najwyżej ocenione zostało Państwowe Liceum Plastyczne w Olsztynie uzyskując aż 85,5 punktu za nim znalazło się ZSP Gdynia oraz LP w Supraślu. Komisja zgodnie podkreślała wysoki poziom realizacji rzeźbiarskich oraz prezentowanych prac rysunkowych i malarskich świadczących o dobrym i bardzo dobrym poziomie plastycznym oraz wysokim poziomie nauczania w szkołach które uzyskały wysoką punktację. Nasza szkoła co roku zdobywa większą ilość punktów i znajduje się coraz wyżej w rankingu szkół artystycznych.
Drodzy Maturzyści
Przypominamy, że 4 maja to pierwszy dzień egzaminów maturalnych. Weźcie ze sobą dowód tożsamości, czarny długopis oraz małą butelkę wody mineralnej. Prosimy, żebyście przybyli do szkoły już na godzinę 8:00 - ze względów organizacyjnych. Podobna zasada obowiązuje podczas kolejnych egzaminów - bądźcie w szkole zawsze 60 minut przed wyznaczoną godziną egzaminu.
Powodzenia!
27 kwietnia w Wodzisławskim Centrum Kultury miało miejsce bardzo ważne wydarzenie dla społeczności naszej szkoły - zakończenie roku szkolnego dla klas trzecich II Liceum Ogólnokształcącego im. ks. prof. Józefa Tischnera oraz klasy czwartej Liceum Plastycznego. W tej pięknej uroczystości wzięło udział ponad 300 osób.- uczniowie młodszych klas, nauczyciele, rodzice, zaproszeni goście oraz Ci najważniejsi – nasi Abiturienci.
Po uroczystości w WCK świętowanie kontynuowaliśmy w szkole - dla uczniów wystąpił zespół D.P.S.A w skład którego wchodzą m.in. Paulina Elsner i Aleksander Zieleźny - nasi tegoroczni maturzyści :)
Dziękujemy Wam za lata spędzone w murach Tischnera i Plastyka!
Powodzenia na maturze!!!
Niedawno uczniowie naszej szkoły mieli niebywałą okazję gościć na Wydziale Lekarskim z Oddziałem Lekarsko–Dentystycznym Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Zabrzu. Przedstawiamy krótką fotorelację z tej wizyty.
W ramach cyklu "Rozmowy w międzyczasie" rozmawiamy z absolwentami naszej szkoły. Tym razem zaproszenie przyjęła Nicola Helczyk, która opowie m.in. o swoim pobycie w Chinach, do którego zainspirowała ją pewna pani nauczycielka
W dniu dzisiejszym młodzież naszej szkoły miała możliwość spotkać się z przedstawicielem Politechniki Ślaskiej w Gliwicach - Panem mgr inż. Dawidem Gajdą, doktorantem Wydziału Górnictwa i Geologii Politechniki Ślaskiej. Nasz gość w ciekawy sposób omówił zasady rekrutacji oraz proponowane kierunki kształcenia - z tak nieznanym, a bardzo rozwojowym kierunkiem jakim jest geologia górnicza, geologia poszukiwawcza i geotechnika.
Bardzo dziękujemy Panu Gajdzie za ciekawy wykład i mamy nadzieję, że organizowane przez naszą szkołę spotkania z przedstawicielami uczelni wyższych pomagają naszym maturzystom w podejmowaniu decyzji o wyborze kierunku studiów.
Według badania TNS OBOP na zamówienie MNiSW w perspektywie 3 lat brakować nam będzie ponad 76 tysięcy inżynierów, głównie w takich dziedzinach jak mechanika, informatyka, programistyka, projektowanie i analiza systemów komputerowych, budownictwo, górnictwo i metalurgia, elektryka, inżynieria środowiska, technologia żywienia, elektronika, telekomunikacja, chemia oraz geodezja, geologia i kartografia.