Nasz ubiegłoroczny absolwent FILIP KOLORZ został nominowany do LOTNICZEGO OSKARA w Ogólnopolskim plebiscycie CUMULUSY 2023 – kategoria: Szkolenia Lotnicze – osoba! O wynikach decyduje głosowanie. Potrzebuje naszych głosów! Znajdź chwilę i zagłosuj!
Jak?
1. Pobierz darmowa aplikację: odlotowe emocje ( sklep play lub appstore)
2. Wybierz : „cumulusy 2023”, otwórz menu (lewy górny róg) i kliknij rejestracja.
3. Zarejestruj się! (link potwierdzający: sprawdź i spam). Zaloguj się!
4. Kliknij: menu (lewy górny róg), wybierz: zagłosuj! Kliknij głosowanie wstępne, wybierz: kategorię: szkolenia lotnicze – osoba, zaznacz : FILIP KOLORZ i na samym dole odznacz wyślij!
5. Głosujemy raz na dobę do 31.01.!
6. Bądź z nami!
7. Wspieramy talenty i pasje!
Info: Filip w wieku 18 lat został najmłodszym instruktorem szybowcowym w Polsce. Posiada stopień FI(FI). Nabył uprawnienia w zakresie akrobacji szybowcowej i jest w trakcie szkolenia PPL(A). Mimo młodego wieku odbył około 2500 lotów. Studiuje lotnictwo!
Serdecznie zapraszamy Uczniów szkół podstawowych klasy 6-8 oraz ponadpodstawowych Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego do wzięcia udziału w 11. edycji Regionalnego Konkursu Poetyckiego „daj mi SŁOWO”.
Jego celem jest promocja młodych talentów poetyckich i umożliwienie publicznej prezentacji dorobku. Zależy nam na tym, by Wychowawcy, a zwłaszcza Nauczyciele języka polskiego oraz Nauczyciele Bibliotekarze zachęcili Uczniów do udziału w tej inicjatywie.
Organizatorem przedsięwzięcia jest II LO z Oddziałami Dwujęzycznymi i Integracyjnymi im. J. Tischnera w Wodzisławiu Śląskim wraz z Zespołem Szkół Budowlanych w Rybniku
Konkurs ma zasięg regionalny.
Szczegóły w Regulaminie Konkursu.
Jest nam bardzo miło poinformować, że dwoje uczniów II LO zostało zakwalifikowanych do 2. etapu Olimpiady Lingwistyki Matematycznej, są to Martyna Irczyk (2A) oraz Jakub Czyż (3A). W etapie szkolnym uczestnicy rozwiązywali zadania dotyczące liczebników w języku gaam (wschodni Sudan), analizowali również strukturę zdań i wyrażeń w językach ekadżuk (Nigeria) oraz luganda (Uganda). Niezbędna okazała się umiejętność syntetycznego i analitycznego myślenia oraz podstawowa wiedza językoznawcza, zwłaszcza z zakresu morfologii i składni. Nasi uczniowie poradzili sobie doskonale i już 13 stycznia wezmą udział w eliminacjach okręgowych w Katowicach. Gratulujemy i trzymamy kciuki!
Klasy Liceum Sztuk Plastycznych 15 grudnia wzięły udział w wyjeździe do naszych południowych sąsiadów: "Praga - szlakiem czeskiej secesji i fin de siècle’u - Alfons Mucha."
W ramach zwiedzania Pragi obejrzeliśmy: Klasztor na Strahovie, Loretę, Hradczany z uroczystą zmianą warty, Złotą Uliczkę, Katedrę Św. Wita, Kościół Św. Jerzego, Małą Stranę, Most Karola, Ścianę Johna Lennona, Stare Miasto, Ratusz Staromiejski ze słynnym zegarem astronomicznym - Orloj, Plac Havla, Plac Wacława, dworzec kolejowy.
Jako uczniowie "Plastyka" w naszej podróży po Pradze skupiliśmy się na twórczości Alfonsa Muchy - zwiedziliśmy jego muzeum. Zobaczyliśmy również rzeźby współczesnego twórcy - Dawida Cernego. Wieczór spędziliśmy na Jarmarku Bożonarodzeniowym, gdzie słuchaliśmy występów zespołów ludowych, podziwialiśmy oświetlenie i ozdoby świąteczne oraz delektowaliśmy się czeskimi smakołykami świątecznymi.
Uczniowie klas matematyczno-fizycznych 2A i 3A, wraz z nauczycielami fizyki Panią Ewą Dziuk i Panem Tadeuszem Winklerem, wzięli udział w projekcie "Zaproś Eksperta - Lekcje nie z tej Ziemi" - w ramach programu Biura Edukacji Kosmicznej ESERO.
Klasa 2A wzięła udział w zajęciach z Panią Joanną Kuźmą z Francuskiej Agencji Kosmicznej (CNES)/ESA: Jak przeżyć w kosmosie? Symulacje podtrzymywania życia.
Klasa 3A wzięła udział w zajęciach z Panią dr Barbarą Skardzińską: Czy można kupić działkę na Ksieżycu?
Spotkania zaowocowały zwiększeniem świadomości i wiedzy kosmicznej u naszych uczniów, jak i wiedzy prawniczej. Symulowaliśmy również misje kosmiczne za pomocą platformy SIMOC i tworzyliśmy prawo kosmiczne.