ZESPÓŁ SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH

w Wodzisławiu Śląskim

Tischner po japońsku

W czwartkowe przedpołudnie klasy bilingwalne spotkały się z dwoma (na pozór) różnymi osobami. Pierwsza z nich to Teresa Grycman (siostra Avila), a druga to Japończyk Satóru Gokita, który tego lata zawitał do naszego powiatu.
Nasz młody gość opowiadając o swoich tatuażach dał wyraz przywiązania do rodziny i współczucia dla argentyńskich dzieci, których trudności życiowe poraziły go podczas pobytu w tym kraju. W Polsce czuje się bezpiecznie, wiele rzeczy mu smakuje, ale nie buraczki.... Zapewne wrodzoną awersję do buraczków Japończyków potwierdziła siostra opowiadając o Japończykach, którzy gościli w naszym kraju na jej zaproszenie.
Okazało się (całkiem nieoczekiwanie), że zarówno dla Teresy Grycman ze Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej jak i Satóru Gokita z Odry Centrum Wodzisław Śląski ważne było przedszkole. Siostra pracowała tam jako nauczycielka, a nasz japoński piłkarz zaczął grać w futbol, by być bliżej przedszkolnej koleżanki, która wcześniej niż on zaczęła kopać piłkę.
Zamiast uczyć się historii tworzyliśmy ją, ale w końcu ktoś to musi robić!

Wolontariusze z "Tischnera" znów pomagają

14 września grupa wolontariuszy z naszej szkoły wzięła udział w XIII edycji imprezy "Blues dla Niepełnosprawnych". Wydarzenie miało miejsce w Olzie a gościem tegorocznej edycji był zespół Power Blues Band. Pomimo niesprzyjającej pogody uczestnicy bawili się świetnie. 

 

Koncertowo zakończyliśmy rok szkolny 2017/2018

Prawie stu uczniów naszej szkoły w ostatnim tygodniu nauki "koncertowo zakończyło" rok szkolny, wsłuchując się w muzykę przepięknego koncertu z cyklu "Muzyka - blask, mrok, półcień" w Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

Mamy nadzieję, że w przyszłym roku szkolnym uda się nam dla Was zdobyć znowu bilety na kolejne koncerty!

PROGRAM z 20.06.2018:
George Friedrich Haendel - Suita D-dur z Muzyki na wodzie, cz. II Alla Hornpipe, HWV 349
Franz Schubert - Symfonia h-moll Niedokończona cz. I Allegro moderato
Richard Wagner - Cwał Walkirii z dramatu muzycznego Walkiria
Charles Ives - The Unanswered Question
Krzesimir Dębski - Kołomyjka na instrumenty perkusyjne i orkiestrę smyczkową
Claude Debussy - Morze, cz. III Rozmowa wiatru z morzem
Richard Strauss – poemat symfoniczny Also sprach Zarathustra (fragment)

 

nospr sm

Summer Institute for Teachers, Columbia University - relacja z wizyty

W ostatnim tygodniu czerwca jedna z naszych historyczek przez tydzień brała udział w zajęciach organizowanych dla nauczycieli na terenie Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku.

W szkoleniu uczestniczyli głównie Amerykanie, a Europę reprezentowały trzy osoby z Polski i dwie z Chorwacji.  Po pierwsze wysłuchały wielu wykładów wiodących naukowców amerykańskich z wiodących ośrodków akademickich, a po drugie  zostały dopuszczone do mikrofonu.

Reprezentująca naszą szkołę p.Renata Matsili zatytułowała swoje wystąpienie “Impression of the Other”, a skupiła się w nim na postrzeganiu inności i wynikających z tego konsekwencji. Zaproponowała też Amerykanom współpracę m.in. na bazie dokumentu wystosowanego do narodu amerykańskiego w ich sto pięćdziesiątą rocznicę uzyskania niepodległości.

Amerykanie są pewni, że ich uczniowie chętnie będą współpracować z naszymi więc klasy dwujęzyczne czeka ciekawy rok.

Wakacyjne urazy okiem fizjoterapeuty


Dzięki współpracy ze szpitalem gościliśmy wczoraj pracownika wodzisławskiego PPZOZu - fizjoterapeutę – Pana Marcina Wandela. Wysłuchaliśmy prelekcji na temat bezpośrednich przyczyn urazów, które najczęściej zdarzają się podczas wakacji, na przykład podczas skoków do wody, czy podczas jazdy na rowerze. Po prelekcji odbyły się zajęcia demonstracyjne, podczas których poznaliśmy mechanikę pracy stawów i mięśni, nauczyliśmy się zasad stabilizacji stawów po urazach, zobaczyliśmy jak bezpiecznie podnosić ciężkie przedmioty. Dziękujemy!

MalujeMy z Tischnerem miejski pejzaż

 

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z pleneru dla gimnazjalistów pt. „Malujemy z Tischnerem", który miał miejsce 16 maja 2018 roku na rynku w Wodzisławiu Śląskim.

Było nam miło gościć w murach naszego Liceum Plastycznego uczniów wraz z nauczycielami Szkoły Podstawowej nr 28 z Wodzisławia Śląskiego oraz Szkoły Podstawowej z Rogowa, a także indywidualnie przybyłych uczestników, z którymi wspólnie wyruszyliśmy w plener malarski na rynek w Wodzisławiu Śląskim, aby twórczo podjąć temat pejzażu miejskiego.

Dziękujemy uczestnikom za wspólny czas twórczych działań i zapraszamy do udziału w kolejnej edycji.