ZESPÓŁ SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH

w Wodzisławiu Śląskim

Dyplom 2018 - obrony, dyplomanci oraz prace dyplomowe projektowe i artystyczne

 

Tegoroczne obrony prac dyplomowych czwartej klasy Liceum Plastycznego odbyły się 9 i 10 kwietnia. Pierwszego dnia swoje projekty i realizacje ze specjalności projektowanie graficzne przedstawiło trzynaście osób. Drugiego dnia siedmioro dyplomantów z specjalizacji technik druku artystycznego prezentowało swoje prace graficzne i artystyczną wizję.

 

Na część praktyczną egzaminu dyplomowego składa się prezentacja pracy dyplomowej na wybrany przez ucznia temat, która jest owocem jego całorocznej pracy w wybranej specjalności. Podczas obrony każdy prezentuje także swoje prace rysunkowe i malarskie. Równolegle dla drugiej grupy odbywa się egzamin ustny z historii sztuki.

 

Wybrane tematy dyplomowe pozwalały na zaprezentowanie nabytych umiejętności jak i zainteresowań uczniów. Prezentacje były na wysokim poziomie i dotyczyły różnorodnych zagadnień.

Czytaj więcej...

"Rozmowa w międzyczasie" z absolwentką Nicolą

W ramach cyklu "Rozmowy w międzyczasie" rozmawiamy z absolwentami naszej szkoły. Tym razem zaproszenie przyjęła Nicola Helczyk, która opowie m.in. o swoim pobycie w Chinach, do którego zainspirowała ją pewna pani nauczycielka

 

 

Spotkanie z geologiem

W dniu dzisiejszym młodzież naszej szkoły miała możliwość spotkać się z przedstawicielem Politechniki Ślaskiej w Gliwicach - Panem mgr inż. Dawidem Gajdą, doktorantem Wydziału Górnictwa i Geologii Politechniki Ślaskiej. Nasz gość w ciekawy sposób omówił zasady rekrutacji oraz proponowane kierunki kształcenia - z tak nieznanym, a bardzo rozwojowym kierunkiem jakim jest geologia górnicza, geologia poszukiwawcza i geotechnika.

Bardzo dziękujemy Panu Gajdzie za ciekawy wykład i mamy nadzieję, że organizowane przez naszą szkołę spotkania z przedstawicielami uczelni wyższych pomagają naszym maturzystom w podejmowaniu decyzji o wyborze kierunku studiów.

Według badania TNS OBOP na zamówienie MNiSW w perspektywie 3 lat brakować nam będzie ponad 76 tysięcy inżynierów, głównie w takich dziedzinach jak mechanika, informatyka, programistyka, projektowanie i analiza systemów komputerowych, budownictwo, górnictwo i metalurgia, elektryka, inżynieria środowiska, technologia żywienia, elektronika, telekomunikacja, chemia oraz geodezja, geologia i kartografia.

Wizyta Liceum Plastycznego w Pradze

W dniach 23-26 marca uczestniczyliśmy w plenerze fotograficznym w Pradze. Spotkanie odbyło się w ramach realizacji projektu transgranicznego "Lomography - intresting way of learning". Przez 4 dni razem z uczniami Slezskiego  Gimnazium w Opavie uczyliśmy się obsługi i techniki wywoływania  zdjęć aparatami Lomo. Poznawaliśmy również architekturę i zabytki stolicy Czech. Wielkim przeżyciem dla nas była wycieczka po Pradze z bezdomnym. Zobaczyliśmy  miejsca do których nie dociera się z przewodnikiem i z innej perspektywy spojrzeliśmy na własne życie. Wzięliśmy również udział w spektaklu „Otello” w reżyserii Daniela Špinara.

Dzięki projektowi nawiązaliśmy nowe kontakty i powoli uczymy się języka naszych sąsiadów. Następne spotkanie odbędzie się w Wodzisławiu!

Powiatowy Konkurs Piosenki Francuskiej

21 marca w naszej szkole odbył się po raz drugi Powiatowy Konkurs Piosenki Francuskiej. W konkursie wzięli udział uczniowie II LO i OSSP w Wodzisławiu Śl, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Wodzisławiu Śl. oraz uczniowie Zespołu Szkół Sportowych w Radlinie.
I miejsce w konkursie zajęła najmłodsza uczestniczka konkursu Ludmiła Silan, uczennica IV klasy SP nr1 w Wodzisławiu Śl.
II miejsce zajęła Katarzyna Brawańska z III klasy OSSP w Wodzisławiu Śl.
III miejsce zajął duet: Oliwia Nawrat i Patrycja Rosa uczennice III klasy gimnazjum - europejskiej Zespołu Szkół Sportowych w Radlinie.
Wyróżnienie otrzymała Kamila Klimek klasa IIId oddziału gimnazjalnego SP nr1 w Wodzisławiu Śl.


W oczekiwaniu na werdykt jury uczestnicy konkursu mieli okazję posłuchać fragmentu „Małego Księcia” Antoine’a de Saint-Exupéry w wykonaniu Aleksandry Skóra z klasy II LP oraz rodzinnego koncertu na skrzypcach i keyboardzie w wykonaniu Rafała Rodzonia z klasy II a oraz jego mamy. Muzycy zagrali standardy muzyki francuskiej, a na koniec wszyscy uczestnicy zaśpiewali piosenkę: „Champs-Elysées". Uczniowie liceum uczący się języka francuskiego przygotowali słodki poczęstunek: ciasta, ciasteczka, rogaliki, naleśniki. Mogli je skosztować uczestnicy konkursu oraz uczniowie.
Gratulujemy uczniom wygranej i dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w tym konkursie.
Merci à tous ceux qui ont travaillé pour ce concours.

Dzień Hiszpański

26 marca Tischner obchodził Dzień Hiszpański zorganizowany przez panią Zofię Sekułę.
Z tej okazji zaprosiliśmy panią mgr Aleksandrę Hasior z ATH w Bielsku Białej, która przeprowadziła prelekcję pt: "Popkultura Hiszpanii". Mogliśmy również wysłuchać prelekcji Pani mgr Anny Gryglaszewskiej z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach pt: "Najważniejsi bohaterowie literatury hiszpańskiej okresu średniowiecza, renesansu i baroku."
Nie tylko tematyka zajęć lekcyjnych była tego dnia inna. Mogliśmy również degustować tradycyjne dania hiszpańskie takie jak: tortille, churrosy, magdalenas, galletas. Mogliśmy nauczyć się nowych słówek hiszpańskich, a także wysłuchać hiszpańskich piosenek.


Ogłoszono również wyniki konkursu na najładniejszy strój hiszpański. Komisja konkursowa zdecydowała, że

I miejsce otrzyma Rozalia Tomanek,

II miejsce Karolina Białecka,

a III miejsce Paulina Przybyła.
Serdecznie gratulujemy!