ZESPÓŁ SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH

w Wodzisławiu Śląskim

100-lecie odzyskania niepodległości w Tischnerze

Dziś odbyła się w naszej szkole akademia z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. W przedstawieniu wykonanym przez naszych uczniów zobaczyliśmy poszczególne etapy walki o niepodległość. Inscenizacja odbyła się w kawiarence w stylu lat 20-tych, a towarzyszyły jej przejmujące recytacje poezji polskiej oraz wzruszająca oprawa muzyczna. Dziękujemy za tę piękną podróż po historii Polski.

Będziemy rozmawiać o różnych drogach do niepodległości... w różnych językach

Już w czwartek, 8 listopada, wiele wydarzeń w ramach naszego corocznego językowego projektu edukacyjnego, które w swojej tematyce tym razem będą nawiązywać do wolności, godności i niepodległości:

- warsztaty językowe prowadzone przez Irlandczyka, Marka Hendersona, oraz Amerykankę, Ashley Hinkleman;

- prelekcja wygłoszona przez przedstawiciela Muzeum Śląskiego w Katowicach, pana Jana Sasora;

- wykłady dr Lucyny Marcol-Cacoń z Instytutu Języków Romańskich i Translatoryki Uniwersytetu Śląskiego oraz dra Daniela Vogla z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu;

- sesja naukowa "Dwie drogi do niepodległości" realizowana w ramach współpracy ze Sportową Szkołą Podstawową nr 2 im. KEN w Radlinie;

- zajęcia prowadzone przez uczniów-asystentów nauczycieli (Architekci wolności, Zburzenie Muru Berlińskiego kluczem do zjednoczenia i wolności słowa, Escape room);

- konkurs leksykalny "Hiszpański w Tischnerze - 100 słów na 100-lecie odzyskania niepodległości";

- lekcje tematyczne przeprowadzone przez nauczycieli językowców;

- wystawy.

Życzymy wielu wrażeń i przemyśleń

Wycieczka do Warszawy

 

We wtorek 23 października br. uczniowe klas IIb i IId wraz z panią Sonią Rączką oraz Danutą Woźnicą mieli przyjemność uczestniczyć w jednodniowej wycieczce do stolicy. Wszystko to dzięki uprzejmości ucznia z kl. IId, Jakuba Orzechowskiego, który jest aktywnym działaczem politycznym.

W Warszawie uczniowe zwiedzili Sejm, gdzie przez chwilę udało im się być świadkami obrad w Sali Posiedzeń. Dowiedzieli się również o rozmieszczeniu budynków Sejmu oraz usłyszeli krótką historię o każdym z nich. Szczególnym doznaniem była też obecność na parlamentarnym korytarzu, który dotąd znany był im jedynie z telewizji. Następnie grupa udała się na ciepły posiłek, po czym pojechała do Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL-u. Tam uczniowie mieli zaszczyt uczestniczyć w prawdziwie wzruszającej lekcji historii o bohaterach naszego kraju.

Pomimo niesprzyjających warunków pogodowych wycieczka była bardzo przyjemna.

Polska w muzyce cudzoziemców

17 października wszystkie klasy pierwsze naszej szkoły miały okazję uczestniczyć w kolejnym już wyjeździe do Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Inspiracją do udziału w koncercie była przypadająca w bieżącym roku 100 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Myślą przewodnią był aspekt w jaki sposób my, Polacy, byliśmy i jesteśmy postrzegani przez autorytety obcej narodowości oraz doceniani za wkład do kulturowej wspólnoty. W wykonaniu młodych artystów usłyszeliśmy: Poloneza z II Suity h-moll J.S.Bacha, Sonatę klawesynową E-dur D. Scarlattiego, Andante i rondo węgierskie C.M Webera, Poemat symfoniczny Żelazowa Wola S. Lapunowa, Preludium symfoniczne Polonia E.Elgara oraz Poloneza z opery Eugeniusz Oniegin P.Czajkowskiego.
Poza wymiarem artystycznym wyjazd był również okazją do integracji uczniów, którzy w tym roku rozpoczęli naukę w naszej szkole. Mamy nadzieję, że czas spędzony z kulturą na najwyższym poziomie pozostanie na długo w pamięci.

Podróż pełna wrażeń!

10 października o godzinie 8.04 rozpoczęliśmy kolejny rozdział naszych klasowych przygód - trzydniową wycieczkę do Wrocławia. Już sama podróż była olbrzymią przyjemnością – nieczęsto wszakże jeździmy dziś pociągami. Nasza wychowawczyni pogodę zamówiła już dużo wcześniej, więc słońce nieustannie nam towarzyszyło. Jedną z miłych niespodzianek było spotkanie naszych znajomych (absolwentów „Tischnera"), którzy są teraz szczęśliwymi studentami wrocławskich uczelni.

Czytaj więcej...