ZESPÓŁ SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH

w Wodzisławiu Śląskim

Kolejna edycja Międzyszkolnego Konkursu Poznajemy kulturę Hiszpanii i Włoch za nami…

Kolejna edycja Międzyszkolnego Konkursu Poznajemy kulturę Hiszpanii i Włoch za nami…
18 marca 2019 r. w naszej szkole odbył się Międzyszkolny Konkurs Poznajemy kulturę Hiszpanii i Włoch. Do udziału w konkursie zaproszono uczniów szkół gimnazjalnych oraz podstawowych z powiatu wodzisławskiego, żorskiego oraz jastrzębskiego. Całe wydarzenie odbyło się pod honorowym patronatem Powiatowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Wodzisławiu Śląskim, a swoją obecnością zaszczyciła nas pani Katarzyna Weiss, doradca metodyczny języka angielskiego.

Czytaj więcej...

Rekolekcje 2019

W dniach 18 - 20 marca w naszej szkole odbyły się szkolne rekolekcje wielkopostne pod hasłem "POLEĆ W KULKI".... No i polecieliśmy :) słuchając o emocjach, miłości, wybaczeniu w relacjach z ludźmi i w tej najważniejszej relacji - z Bogiem. Nie były to łatwe tematy ale dzięki temu mogliśmy się zmierzyć z tym, co w naszym życiu trudne, co wymaga naprawy ale również odkryć na nowo to, co w nas dobre, niezwykłe, fajne. Po dwóch dniach w szkole, zakończyliśmy czas rekolekcyjny wspólną mszą świętą w kościele WNMP. Dziękujemy Księdzu Łukaszowi, Natalii, Andrzejowi za głoszone słowo, wszystkim zaangażowanym w sprawy organizacyjne - za sprawne i zgrane działanie, nauczycielom - za opiekę, towarzyszenie, obecność, naszej młodzieży - za dojrzałe i mądre przeżywanie tego czasu!

Artystyczna uczta w Padwie

Kilka dni temu grupa uczniów Liceum Plastycznego wróciła z niesamowitej podróży, podczas której zobaczyli prawdziwe perły włoskiej sztuki.
Swoją przygodę rozpoczęliśmy od Padwy – miasta św. Antoniego, słynącego z jednego z najstarszych uniwersytetów świata i oczywiście miasta w którym swoje niezwykłe dzieło w Kaplicy Scrovegnich stworzył sam Giotto di Bondone, to niesamowity fresk - swoisty „komiks” z życia Maryi i Chrystusa. Co nas zachwyciło? Trudno oddać to w kilku słowach, ale z pewnością precyzja w oddaniu szczegółów przyrody i architektury, pojawiająca się iluzja głębi, prawdziwe emocje na twarzach i w gestach postaci... i te kolory... które docenić można tylko patrząc na dzieło z bliska. Jedno zdanie po wyjściu z kaplicy powtarzali niemal wszyscy: Chcę zobaczyć to jeszcze raz! Niestety musieliśmy się spieszyć, bo w samej Padwie jest sporo do zwiedzania, choćby pomnik Gattamelaty Donatella czy Bazylika Św. Antoniego. Padwa nas urzekła - to piękne, spokojne i klimatyczne miasto z podcieniami, arkadami, portykami i krużgankami. Po prostu cudowne!

Tym razem Sąd Rejonowy w Wodzisławiu Śląskim

wspolpracasad1

W dniu 13 lutego zostało podpisane porozumienie o współpracy pomiędzy Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych w Wodzisławiu Śląskim a Sądem Rejonowym w Wodzisławiu Śląskim.

Porozumienie podpisali Dyrektor ZSP w Wodzisławiu Śląskim Wojciech Komorek oraz Wiceprezes Sądu Rejonowego Sędziego SR Beata Domagała.
Celem współpracy jest stworzenie uczniom II LO, Liceum Plastycznego oraz Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych możliwości poszerzenia wiedzy z wybranych dziedzin prawa, zapoznania ze specyfiką pracy sędziów oraz zasad funkcjonowania sądu.
Uczniowie klas humanistycznych (europejskiej, medialnej, a w przyszłości prawniczej) skorzystają z pewnością z zajęć prowadzonych przez pracowników sądu, natomiast uczniowie klas Liceum Plastycznego oraz Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych będą mieli możliwość zapoznać się z zagadnieniami z zakresu prawa autorskiego. Ponadto prace uczniów Liceum Plastycznego oraz OSSP będą eksponowane w Sądzie Rejonowym w Wodzisławiu Śląskim.

Spacer po wyobraźni 2019


Oj, nie łatwy wybór będzie miało Jury tegorocznego konkursu "Spacer po wyobraźni”. 199 uczestników przyjechało 08.02 do Liceum Plastycznego, aby zmierzyć się z zadaniem malarskiej interpretacji pejzażu i autoportretu. Temat przewodni do końca był tajemnicą. W tym roku inspiracją była twórczość Stanisława Wyspiańskiego.
Uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy wiekowe – młodszych uczniów szkół podstawowych, realizujących temat pejzaż oraz uczniowie gimnazjum, którzy interpretowali autoportret. Wszyscy byli znakomici. Nie możemy się doczekać wyników, które zostaną ogłoszone na oficjalnym zakończeniu konkursu 5 kwietnia. A tymczasem pozostają nam zdjęcia. Reportaż fotograficzny przygotowała uczennica 3LP Magdalena Kubica.

Nasza niepodległość na amerykańskich językach

knoga1Setna rocznica odzyskania niepodległości zainspirowała uczennicę klasy III b Krystynę Nogę do zbadania losów polskiego bohatera amerykańskiej niepodległości tj. Kazimierza Pułaskiego. Nawiązała ona kontakt z hrabstwem Pułaskiego w stanie Missouri, by przygotować prezentację w której zderzyła informacje z polskich i amerykańskich źródeł na jego temat.

Obchody setnej rocznicy poprzedziła w naszej szkole Niepodległość na językach, czyli spotkanie uczniów naszej szkoły i gości z zaprzyjaźnionej szkoły bilingwalnej w Radlinie. Wystąpili uczniowie, nauczyciele i goście, ale tylko Krystynę docenili za oceanem….

Amerykanie będąc pod wrażeniem jej dociekliwości i osobowości opublikowali notatkę z której wynika, że dzięki jej inicjatywie ponownie zainteresowali się postacią Pułaskiego. Krystyna przywróciła go do życia!

Władze hrabstwa stwierdziły: 
“Her decision to share Pulaski’s legacy with a new generation partially inspired our decision to bring him back to life and back into the minds of Pulaski County, Missouri’s residents and to those visiting our county through Casimir.”

 

Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Ok