ZESPÓŁ SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH

w Wodzisławiu Śląskim

Konferencja o miłości do OJCZYZNY

W dniach 11-13 stycznia 2019 r. w Łopusznej pod Nowym Targiem odbyła się organizowana przez Stowarzyszenie ,,Drogami Tischnera" konferencja ,,Co to znaczy kochać OJCZYZNĘ?" Wspaniałe, inspirujące wydarzenie, w którym brali udział nauczyciele naszej szkoły: mgr Elżbieta Kącka i mgr Dagmara Porembska - Tkocz. Prowadzenie konferencji powierzono Wojciechowi Bobowiczowi, autorowi monografii poświęconej ks. prof. Józefowi Tischnerowi. W wykładach, dyskusjach, prelekcjach, odwołując się do myśli Kapelana Solidarności, starano się dociec istoty patriotyzmu, trudnego daru wolności dla człowieka, czyli ,,istoty obdarzonej sumieniem". Bycie szkołą Tischnera to WIELKIE ZOBOWIĄZANIE!

Przegląd trzecioklasistów za nami

W ostatni piątek 4 stycznia 2019 r. w Liceum Plastycznym odbył się kolejny przegląd z rysunku i malarstwa dla uczniów III klasy. Przegląd miał na celu wyłonienie najlepszych uczniów, którzy będą reprezentować naszą szkołę na 14. Makroregionalnym Przeglądzie z Rysunku, Malarstwa i Rzeźby w Katowicach.

Gratulujemy uczennicom: Kindze Zając (rzeźba), Alicji Kozik (rysunek) i Paulinie Czuchowskiej (malarstwo). Trzymamy kciuki!

Wyniki III Powiatowego Konkursu Czytelniczo-Plastycznego „UBIERZ SIĘ W KSIĄŻKĘ”

Finał konkursu organizowanego przez II LO im. ks. prof. J. Tischnera, Liceum Plastyczne oraz PODN odbył się 18 grudnia 2018. Po burzliwych naradach jury w składzie: Pani Ewa Gawęda - fotograf, Pani Sylwia Bańczyk - przedstawiciel PODN oraz Pani Dagmara Porembska-Tkocz - nauczyciel ZSP zdecydowało o wynikach:

Dominika Kajzerek SP 1 Wodzisław Śląski - I miejsce

Emilia Czajka SP 10 Wodzisław Śląski – II miejsce

Anna Bacek SP 28 Wodzisław Śląski – III miejsce

Wyróżnienia:
Marta Mrozek SP 1 Wodzisław Śląski
Oliwia Mrozek SP 28 Wodzisław Śląski
Wiktoria Kwiatkowska SP 28 Wodzisław Śląski
Mateusz Kubicz SP 28 Wodzisław Śląski
Wiktor Pawlak SP 28 Wodzisław Śląski
Edyta Burek SP 15 Wodzisław Śląski
Justyna Adamczyk SP nr 1 Radlin

Gratulujemy uczestnikom! Nagrodzone prace można zobaczyć na wystawie w holu Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych.

Maraton Pisania Listów Amnesty International 2018

6 grudnia już po raz piąty w naszej szkole został zorganizowany Maraton Pisania Listów Amnesty International. W tym roku uczestnicy pisali w sprawie obrończyń praw człowieka - kobiet, które walczyły o prawa człowieka, a teraz same potrzebują wsparcia. W naszej szkole napisano w sumie 1105 listów!

Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w okolicach, kiedy przypada Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Podczas wydarzenia ludzie na całym świecie solidarnie przeciwstawiają się naruszeniom praw człowieka. W Polsce listy pisane były w 848 miejscach. 

Dziękujemy za zaangażowanie!

 

Wyjątkowe ćwiczenia na Uniwersytecie Śląskim

We wtorek 13 listopada w ramach współpracy naszej szkoły z Uniwersytetem Śląskim – Wydziałem Biologii i Ochrony Środowiska - uczniowie klasy biologiczno-chemicznej uczestniczyli w wyjątkowych zajęciach ćwiczeniowych z użyciem mikroskopów: skaningowego, fluorescencyjnego i konfokalnego. Pod czujnym okiem pracowników naukowych: dr Jagny Karcz i dr Izabeli Potockiej wykonywali preparaty i odkrywali fascynujący świat przyrody. Wcielając się w rolę badaczy mogli obserwować w przestrzeni trójwymiarowej powierzchnie określonych obiektów, ich budowę wewnętrzną, zmiany i deformacje oraz dokonywać mikroanalizy rentgenowskiej.
Kolejne spotkanie już wkrótce...

Tischner ponownie w szpitalu

W miniony piątek uczniowie wybranych klas trzecich II LO im. ks. prof. J. Tischnera uczestniczyli w kolejnych pasjonujących warsztatach z cyklu zajęć w ramach współpracy ze szpitalem w Wodzisławiu Śl.
Z ogromnym zainteresowaniem uczniów spotkała się wizyta w Stacji Pogotowia Ratunkowego, gdzie młodzież mogła wcielić się w rolę zarówno ratownika medycznego, jak i pacjenta.
„Byliśmy pod wrażeniem profesjonalizmu pracowników i jakości sprzętu medycznego wodzisławskich karetek..."
Równie ciekawym miejscem okazała się pracownia diagnostyki obrazowej RTG. Przedstawione nowoczesne metody diagnostyki oraz oferta wykonywanych badań były dla wielu zaskoczeniem.
Nie zabrakło również doświadczeń praktycznych. I tutaj laboratorium mikrobiologiczne dało uczniom możliwość wstępnej praktyki zawodowej.
Wyjątkowym momentem było spotkanie z Panem Marcinem Szozdą – lekarzem kardiologiem, który przybliżył uczestnikom specyfikę studiów i specjalizacji medycznych.
Dziękujemy za ten owocnie spędzony czas. Stoimy przed wyborem zawodu i wszelka pomoc w tym względzie jest dla nas bezcenna!
Następne zajęcia – piątek 23 listopada.

Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Ok