ZESPÓŁ SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH

w Wodzisławiu Śląskim

ZSP w Wodzisławiu Śl.

Plener fotograficzny w ramach projektu polsko-czeskiego Lomography

W dniach 28 maja do 1 czerwca piętnastu uczniów naszego Liceum Plastycznego uczestniczyło w plenerze fotograficznym w Wodzisławiu Śl. i Jaworzynce. Spotkanie odbyło się w ramach realizacji projektu transgranicznego "Lomography - interesting way of learning". Przez pięć dni razem z uczniami Slezskiego Gimnazium w Opavie doskonaliliśmy swoje umiejętności w zakresie fotografii kompaktowymi aparatami typu Lomo. Całe przedsięwzięcie rozpoczęło się spacerem po Wodzisławiu Śląskim, podczas którego zapoznaliśmy naszych przyjaciół z Czech z historią i zabytkami miasta. Kolejne dwa dni spędziliśmy na terenie ośrodka sportowego Gosław.

Czytaj więcej...

Lomography - interesting way of learning

 lomologo

Uczniowie Liceum Plastycznego i Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych wraz ze Slezkim Gimnazjum w Opawie realizują transgraniczny projekt pt. „Lomography – interesting way of learning", który potrwa od marca 2018 do lutego 2019 roku.

Źródło dofinansowania projektu to: Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego Fundusz Mikroprojektów 2014-2020 w Euroregionie Silesia w Programie INTERREG V-A Republika Czeska – Polska

Wartość całkowita projektu: €11596,83, dofinansowany w 85% z EFRR, współfinansowany z budżetu państwa RP w 5%.

Projekt realizowany będzie we współpracy z: Slezskim Gimnazium w Opavie

Główne cele projektu:

- teoretyczne oraz praktyczne poznanie techniki lomografii i za jej pomocą pokazanie piękna naszego powiatu i okolic, a także regionu naszych partnerów
- poznanie i rozpowszechnianie starej techniki fotograficznej – lomografii.

Uczestnicy projektu będą mieli okazję poznać popularny w latach 90 XX wieku nurt fotograficzny - lomography, który polega na wykonywaniu fotografii kompaktowymi aparatami typu Lomo. Narastająca popularność lomography jest odpowiedzią na mnogość otaczających nas idealnych, „wygładzonych" obrazów cyfrowych. Pozwala potraktować sam proces fotografowania z lekkim przymrużeniem oka oraz swoistą prostotą. Siłą fotografii wykonanych aparatami Lomo jest nie tylko specyfika obrazu, estetyka wynikająca z użycia materiałów światłoczułych oraz obiektywu o dość słabych parametrach optycznych, ale także klimat i historie towarzyszące powstawaniu samego zdjęcia.
Projekt realizowany będzie na terenie Polski i Czech. Spotkania będą miały charakter integracyjny. Ich celem będzie udział w warsztatach i plenerach fotograficznych na terenie Pragi, powiatu wodzisławskiego oraz Jaworzynki. Na Śląskim Uniwersytecie w Opawie młodzież weźmie udział w wykładzie na temat kompozycji obrazu fotograficznego. Wśród uczestników projektu ogłoszony zostanie również konkurs fotograficzny, a jury w postaci uczniów, nauczycieli i rodziców, zagłosuje na najciekawsze fotografie. Doskonałą okazją do zaprezentowania powstałych fotografii będzie wspólna wystawa w opawskiej galerii OKO. Uczniowie będą mogli nie tylko zobaczyć efekty swojej pracy, ale również podzielić się własnym doświadczeniem zdobytym w trakcie realizacji zadań. Oprócz działań fotograficznych towarzyszyć młodzieży będą różnego rodzaju aktywności sportowe tj. piłka nożna, badminton, baseball, fitness oraz wędrówki szlakami górskimi. Zakończenie polsko-czeskiego projektu odbędzie się w Wodzisławiu Śląskim. Podczas konferencji podsumowującej uczniowie zaprezentują swoje prace na wystawie fotograficznej oraz nastąpi rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego i wręczenie nagród.
Korzyści płynące z udziału w projekcie są bardzo szerokie, bo oprócz zdobytej wiedzy i doświadczenia fotograficznego młodzież będzie miała okazję poznania wielu ciekawych osób, ich języka i bogactwa kultury. Przede wszystkim jednak wierzymy, że powstałe przyjaźnie polsko-czeskie będą trwać i przynosić owoce przez wiele długich lat.

Dodatkowy nabór do projektu Erasmus+

Ogłaszamy dodatkowy nabór na udział w projekcie Erasmus+ na rok szkolny 2019/2020.
Osoby chętne prosimy o złożenie kompletu wymaganych dokumentów do dnia 08.11.2019 r. do szkolnych koordynatorów programu p. Agnieszki Kurasz lub p. Joanny Skorupy.
Wykaz wymaganych dokumentów do pobrania znajduje się tutaj.

Hiszpania, Włochy, Grecja.... Podsumowanie pierwszego roku projektu Erasmus+ w Tischnerze

Rok szkolny 2018/2019 był w Tischnerze wyjątkowy z wielu względów. Jednym z nich jest realizowany i koordynowany przez naszą szkołę międzynarodowy projekt Erasmus + “Entrepreneurship and language matters in life. Developing resourcefulness among students; learning how to set up a business”.
Potrzeba realizowania projektu mającego na celu rozwijanie w uczniach szeroko rozumianej przedsiębiorczości oraz poszerzanie umiejętności z zakresu języków obcych zrodziła się z widocznego wśród młodych ludzi spadku motywacji oraz braku wiary we własne możliwości.
Koordynatorkami projektu oraz organizatorkami działań projektowych w szkole są nauczycielki języków obcych pani Agnieszka Kurasz (język hiszpański) oraz pani Joanna Skorupa (język angielski).
Partnerami w projekcie poza nami są szkoły z Grecji, Hiszpanii, Łotwy i Włoch. Wybór nie jest przypadkowy. Są to kraje borykające się z bardzo dużym bezrobociem wśród młodych ludzi.
Dzięki projektowi jego uczestnicy dowiedzą się jak założyć własną firmę, jak dobrze się do tego przygotować oraz nabiorą tak potrzebnej w dzisiejszych czasach przedsiębiorczej postawy w życiu.

Czytaj więcej...

Uczniowie "Tischnera" w słonecznej Hiszpanii

W dniach od 13 do 19 stycznia 2019 roku grupa sześciu uczniów oraz dwoje nauczycieli naszej szkoły uczestniczyło w pierwszej z pięciu zaplanowanych wizyt w ramach projektu Erasmus+ “Entrepreneurship and language matters in life. Developing resourcefulness among students; learning how to set up a business”.

Czytaj więcej...