ZESPÓŁ SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH

w Wodzisławiu Śląskim

Transplantologia, kolejki linowe i osuwiska...czyli VII Dni Nauki w Tischnerze!


16 marca odbyły się w naszej szkole już VII Dni Nauki. Uczniowie mieli okazję do wysłuchania prelekcji oraz udziału w warsztatach, a także do wzięcia udziału w konkursie "Starcie tytanów - czyli przedmioty ścisłe kontra uczniowie", który został objęty honorowym patronatem Starosty Wodzisławskiego. 

Wśród zaproszonych do szkoły gości, którzy przekazywali swą wiedzę uczniom znaleźli się prof. dr hab. inż. Andrzej Tytko z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, który opowiedział uczniom o kolejkach linowych, prof. dr hab. inż. Marek Lankosz, który mówił na temat zastosowania fizyki w medycynie oraz dr inż. Anna Szafarczyk, która poruszyła kwestię zagrożeń osuwiskowych. W „medycznym" bloku tematycznym udział wzięli m. in. dr inż. Aleksandra Niemiec-Cyganek – zastępca kierownika Pracowni Bioinżynierii Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im prof. Z. Religi z wykładem „Nauka a transplantologia – historia z sercem w tle", dr n. med. Katarzyna Adamczyk ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego mówiła na temat medycyny estetycznej, a Dorota Kowalska, dyrektor PPOZ w Wodzisławiu Śląskim mówiła o specyfice funkcjonowania szpitali.

Dr Tadeusz Glenc – przedstawiciel firmy Testchem opowiedział uczniom o badaniu zawartości rtęci w środowisku, a dr Andreas Glenz – przedstawił profil działalności firmy Prevac, z kolei Dawid Stojanowski z WSTI w Katowicach przeprowadził zajęcia z robotyki.

Podczas VII Dnia Nauki odbył się również powiatowy konkurs dla uczniów szkół podstawowych „Starcie tytanów – czyli przedmioty ścisłe kontra uczniowie", pod Honorowym Patronatem Starosty Wodzisławskiego Ireneusza Serwotki. Największą wiedzą w konkursie popisał się Paweł Przybyła z SP w Gołkowicach. Drugie miejsce ex aequo przypadło Kamilowi Pawelcowi z SP1 w Wodzisławiu Śl. oraz Natalii Tomali z SP w Syryni, a na trzecim miejscu znalazł się Michał Bożek z SP1 w Wodzisławiu Śl. Ogłoszenie wyników „Starcia tytanów" uświetniły występy artystyczne uczniów „Tischnera".

W uroczystości wręczenia nagród w konkursie „Starcie tytanów" udział wzięli Starosta Wodzisławski Ireneusz Serwotka, wicestarosta Danuta Maćkowska oraz przedstawiciele świata nauki, biznesu i medycyny.

Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Ok